Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VidEoh3rní střípky

  12:00aktualizováno  11:01
Vítejte u naší videoherní připomínky již skončivší výstavy E3, kde stojí za to si zrekapitulovat některé stěžejní události kolem stánků tří současných herních gigantů Sony, Nintenda a Microsoftu. Vydejte se tímto s námi na malou pochůzku začínající na hektické E3 a končící současnými dny.

Sony
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus Jako demonstrace úspěchu této firmy velmi dobře posloužila tabulka, v níž se vedle 30-ti miliónů do obchodů dodaných PS2 "krčili" GameCube a Xbox se svými 4 resp. 3.5 milióny na trh vypuštěnými konzolemi (jde o tzv. shipment). Samozřejmě, toto číslo je značně zavádějící zejména z toho pohledu, že PS2 je na videoherním světě nejdéle, jenomže zase na druhou stranu nelze opominout fakt, že i při sledovanosti prodeje jednotlivých platforem za ten který měsíc si PS2 stále vede nejlépe. Konkurence se tedy snaží seč může, posledním krokem např. Microsoftu bylo dramatické snižování ceny jejich Xboxu, GameCube, resp. Nintendo pro změnu kontrovalo se svou $149 za GameCube. Posledního žolíka zatím vytáhla Sony, která namísto dalších závodů ve zlevňování hardwaru údajně uvedla ve známost, že hry pro její systém se budou namísto dosavadních $49.99 prodávat za $39.99 (!), což podle všeho nastartuje další inflační kolotoč, jehož výsledkem bude za chvíli spousta spokojených zákazníků. Uvidíme, jak se toto cenové doporučení projeví v Evropě, kde dnes už taková PSone vyjde bratru na tři tisíce! Ale bych byl u té shora citované zprávy (vycházející z infa ekonomické sajty Financial Times) ohledně nové ceny za PS2 hry zcela přesný, zdroje od Sony ji ještě oficiálně nepotvrdili, internetoví ani žádní další prodejci neakceptovali, takže nejásejte předčasně.

Ratchet&Clank

V těchto dnech je v Americe již k mání PS2 Linux kit, díky němuž si na této platformě můžete rozeběhnout zmíněný operační systém. Uvedený kit obsahuje dvě CD s Linux softwarem, PS2 harddisk, USB klávesnici a myš, monitor adaptér a network adaptér představující však prozatím alternativu broadbandové verze - každopádně existuje přístup na jednu sajtu, kde by se dalo dohledat jistě leccos zajímavého: www.playstation2-linux.com.

Dalším krokem od Sony bylo uzavření exkluzivní dohody s Take2 resp. Rockstar Games ohledně populární série Grand Theft Auto, která takto neexpanduje na žádnou videoherní konzoli a to až do roku 2004. Exkluzivita ve videoherním světě je ošemetná věc, třeba v kontextu Xboxu, kde měla být původně řada věcí "only" pro tuto platformu již slovo only postrádá svého opodstatnění (např. Malice) a rozhodujícím faktorem v klíčovém okamžiku jsou - jak jinak - peníze. Firmy se totiž ocitají mezi mlýnskými kameny, neboť na jedné straně jsou tlaky jednoho z velké trojky a na druhé skutečnost, že díky rozšířenosti takové PS2 se zrovna zde zákonitě dočkají vyššího a rychlejšího zisku, takže proč se upisovat právě Microsoftu - jenž tak musí pro přesvědčení nějakého third-party studia sáhnout hodně hluboko do kapsy.

Primal

Tématem "dne" se na E3 stala online herní podpora PS2, o níž byla již mnohokrát řeč a třebaže uvedená koncepce, podporující jak broadbandové připojení tak klasicky skrze 56k modem, vypadá na první pohled nesmírně zajímavě, pro naše teritorium se s největší pravděpodobností jedná o akceptovatelnou formu hraní za horizontem několika dalších let, kdy však už bude na trhu PS3! Jinak z titulů, umožňujících hraní po síti nelze nepřipomenout střílečku TimeSplitters 2, závody v Auto Modellista či vojenskou akci s taktickými prvky SOCOM: US Navy Seals (v srpnu se má objevit na americkém trhu v ceně okolo $60, v níž budou zakomponována i sluchátka s hlasovým výstupem). V rozporuplné ukázce na Resident Evil Online někdo dokonce vykoukal, že zde bude možnost hrát jako zombie – takže si to tu budeme moci střihnout i za temnou stranu síly? Ve výčtu slibných online projektů pak na závěr ještě v krátkosti zmíním Final Fantasy XI, Everquest Online a Star Wars Galaxies. Posledním infem k danému tématu budiž skutečnost, že Playstation 2 Network Adapter bude uveden do amerických obchodů 27.srpna v ceně $39.99, přičemž v balíku bude startup kit obsahující demo verze her a kupón na Twisted Metal: Black Online.

Co se týče nových her prezentovaných na E3, asi nejvíce zaujaly sympaticky vyhlížející 3D plošinovky Ratchet & Clank (od Insomniac Games - ano správně, tvůrci série Spyro pro PSX) a Sly Cooper and the Thievius Raccoonus – na obě bychom v brzké době měli přinést první dojmy ze hraní. Do výčtu áčkových titulů musíme zařadit i skvěle vypadající The Getaway, kterýžto bude vítanou konkurencí pro GTA3 (byť nevyhlíží již tak fantasticky, jak to líčily dřívější fotorealistické screenshoty) a v neposlední řadě démonickou akční adventuru Primal s výbornou grafickou podobou a nulovými nahrávacími časy!

The Legend of Zelda

Nintendo
Již nějakou dobu ohlašovaný krok se v těchto dnech stal skutečností - přišlo odstoupení dosavadního prezidenta Nintenda, známého a možná, že pro řadu lidí i poněkud kontroverzního Hiroshi Yamauchiho, jemuž je již 74 let a ve vedení firmy byl 52 roků – tedy od poválečných dob, o kterých si konečně můžete více přečíst v tomto našem obsáhlém článku! Jeho nástupcem a současným prezidentem se tak stává 42-letý Satoru Iwata, který byl doposud na pozici ředitele sekce plánování a managmentu. Vedle nového prezidenta si polepší též současný více prezident Atsushi Asada (69 let), jenž se posune na post předsedy. Ještě k Yamauchimu – jelikož vlastní cca 10% akcií firmy a je největším a současně nejvýznamnějším akcionářem společnosti, jeho odsunutí zcela do pozadí nebude možné a tak se má i nadále podílet na chodu firmy jako poradce a ředitel, byť bez reprezentativních práv. Iwata při svém jmenování prohlásil, že prioritou Nintenda stále zůstává vývoj inovativních her a nikoliv nějaké cenové soutěžení s konkurencí. Takže GameCube už levnější nebude??

Co se týče v současnosti tak diskutovaného fenoménu online her, možnosti GameCube v tomto ohledu prověří až připravovaná RPG od Segy Phantasy Star Episode I & II, přičemž Nintendo už dříve učinilo vstřícný bezdrátový ovladač WaveBird krok vůči společnostem vyvíjející tuto formu herní zábavy v tom směru, že od nich nebude separátně vyžadovat licenční poplatky. Nicméně skutečnou odpovědí na online akceschopnost PS2 se v případě herní kostky od Nintenda stává alternativa propojení GBA a GameCube, přičemž bigN předvedlo na E3 další várku her, které z této feature mají silně těžit. Vedle nové Zeldy pro GC a její vazbě ke SNES konverzi The Legend of Zelda: A Link to Past pro GBA byla avizována návaznost např. u titulu Disney's Magical Mirror Starring Mickey Mouse pro GC a Disney's Magical Quest Starring Mickey & Minnie pro GBA a také skutečnost, že Nintendo má v současnosti připraveno (resp. ve vývoji) přes 20 her, podporujících sympatickou konektivitu GBA-GC.

Také nesmíme zapomenout na již trochu upadající fenomén jménem Pokémon, jehož se koncem roku na GBA jeho fandové dočkají v Japonsku a v 2003 potom i ve zbytku světa. Vypuštění Pokémon Advance na trh budou doprovázet speciální e-karty od Wizards of the Coast, které mají být jednak použitelné do současného karetního systému a druhak půjde Pokémom z takovéto karty – skrze zařízení nazývané e-Reader, přetransformovat do samotné hry. V kontextu Pokémonů musíme připomenout již čtvrtou filmovou epizodu blížící se nemilosrdně do e-Reader amerických kin (Pokémon 4 Ever), pátou pro Japonsko a nový televizní seriál Pokémon: Master Quest. No to bych se z toho zvočknul:o)
K nesporně zajímavému zařízení e-Reader ještě tolik. Na trh má být uvedeno cca v polovině září v doporučené ceně $39.95 a balíčky speciálních karet pro tento systém pak v relacích $1.99 - $2.99. Ke GBA se e-Reader připojuje skrze slot pro herní cartridge a využívá "Dot Code Technology" pro přečetní optických dat na k tomu určených a shora zmiňovaných e-kartách. Nebude se jednat toliko o vylepšení pro Pokémony, např. u GC hry Animal Crossing se díky této feature nadějete zpřístupnění bonusových věcí (v Japonsku se tento megaúspěšný titul nazývá Animal Forest+) a dokonce takto mají být vydávány i celé hry – půjde o reinkarnaci stařičké řady titulů z handheldu Game & Watch! Každá e-karta má mít dvě kódové pásky, z nichž ta delší bude obsahovat 2.2 kilobyty dat informací a ta kratší 1.4. Paměťová konfigurace e-Readera je 64 Mb mask ROM a 1 Mb flash paměti. A hardwarem tento odstavec ukončíme, neboť si nakonec ještě připomeneme slibně vypadající bezdrátový ovladač WaveBird pro GameCube.

Jinak z áčkových her nechyběly The Legend of Zelda a Super Mario Sunshine, ale podle některých ohlasů se ve zdaleka nejlepším světle ukázala očekávaná akce Metroid Prime. Ve výčtu očekávaného softwaru ještě připomenu Turok Evolution (což je stejně jako předchozí projekt FPS, škoda, že nikde nepadlo info o dalším potencionálním killer titulu tohoto žánru – řeč je o Perfect Dark Zero) či Star Fox Adventures.

Xbox
Communicator S dramatickým cenovým snižováním hardwaru se posléze konzole od Microsoftu dočkala žádaného nákupního boomu v evropských teritoriích, kde byla podobně jako v dalekém Japonsku prvotně přijata nebývale chladně. Stejně jako Sony deklaruje Microsoft své silné online ambice, ovšem na rozdíl od konkurenční platformy je pro tuto herní etapu hardwarově připravenější. V souvislosti s online causou musím všem eventuelně spokojeným vlastníkům FPS titulu Halo sdělit, že je ve vývoji jeho online verze, v níž se zhostíte vždy nějaké speciální role – představte si boj mezi dvěma velkými skupinami Covenantů a Terrnů, kde se proháníte např. v typickém létajícím stroji a váš kamarád, bojující za stejnou stranu, řídí vznášedlo. Hra by měla být hotova údajně už na podzim tohoto roku. A stane se tak nedílnou součástí nových online herních služeb Xbox Live - ostatně v tomto kontextu se vyjádřil generální manažer Microsoft Xbox J.Allard: „Během pěti let bude každá důležitá hra online. Budou tu nové kategorie her s kooperativním či konkurenčním modelem hraní, které mohou být možné toliko online. S volbou stahovat si přes net nové světy, levely, postavy, zbraně atp. se změní způsob, jakým vývojáři dnes přemýšlí a tím se změní styl hraní." K Xbox Live se máte přihlašovat skrze systém Gamertag, který je unikátní identifikací každého hráče. Celý projekt byl údajně ve vývoji celé dva roky a je chráněn vojenskou šifrovací technologií. V těchto dnech se chystá betatesting, jehož se účastní na 10 000 hráčů a kompletní sužby se mají rozjet už na podzim.

Blinx: The Time Sweeper

Xbox Live má být dostupný jako předplatné, jež v ceně $49.95 nabídne starter kit a Communicator, což jsou sluchátka pro hlasovou komunikaci po síti. K tomu tu je i funkce maskování hlasu, globální tlumení a rodičovská kontrola.
Xbox Live ve svých features nabízí např. zajímavou vychytávku, díky níž lze na netu okamžitě najít kamarády z vašeho seznamu online pařanů! A dále tu jsou služby jako QuickMatch pro vstup do multiplayerového klání stiskem jediného tlačítka; OptiMatch, který umožňuje hráči nalézt oponenty podobných zkušeností, resp. úrovně dovedností; o upgradu her skrze stahování nových levelů apod. na harddisk konzole již byl řeč, snad jen tolik, že se vždy mluví o tom, že klasický dial-up nebude to pravé ořechové!

Z her pro uvedený online svět jsou tady zatím plánované Unreal Championship, MechAssault, Whacked, NFL Fever 2003 a Midtown Madness 3, což jsou exkluzivní počiny, a dále Counter-Strike, Star Wars Galaxies, Shaun Palmer's Pro Snowboarder 2, Tom Clancy's Ghost Recon, Tom Clancy's Rainbow Six Raven Shield, XIII, NFL 2K3 a NBA 2K3. Ed Fries v online souvislosti zmínil i následovníky současných Project Gotham Racing, Amped a Rallisport Challenge.

Sega GT 2002

Dalším zajímavým bonbónkem je možná konektivita Xboxu a PC. Objevila se totiž anketa, v níž padla otázka ohledně hypotetického propojení Xboxu a PC s operačním systémem Windows XP, které by umožňovalo přetáhnout na harddisk konzole některé multimediální soubory jako je třeba formát MP3. Microsoft však uvedl, že se jedná toliko o anketu a nic podobného údajně není v tuto chvíli připravováno.

Co se týče her, tak Halo a Dead or Alive 3 jako první pokořily tu uznávanou miliónovou hranici odprodaných herních kopií. 20-ti her se udalo na 100.000 ks a pět titulů už dosáhlo půl miliónu prodaných herních kopií. Zatímco Ed Fries uznává, že za komerčními výsledky konzole může být v minulosti i malý výběr kvalitních her, po E3, kde měl Xbox opravdu masivní lineup se širokým žánrovým zastoupením, se má – podle jeho vlastních slov – situace na trhu vyrovnat konkurenčnímu PS2. Nesmíme zapomenout ani na silnou podporu Segy (Sega GT 2002, Panzer Dragon Orta, House of the Dead 3, nemluvě o její sportovní sekci) – která může zejména v Americe významně ovlivnit rozhodování hráčů v případě výběru žádané herní konzole! Jinak se u Xboxu na E3 asi nejvíce hovořilo o projektu Blinx: The Time Sweeper, jenž představoval velice zajímavý a originální programátorský počin.

Závěrem snad ještě připomenu skutečnost, že Microsoft hodlá do budoucna přikrmit svého mazlíčka jménem Xbox $2 miliardami, a že tudíž nevzdává ten strhující videoherní závod, který se pro něj – s příchodem Xboxu do Starého světa – nejevil jako příliš dobře rozeběhnutý!

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Kvíz -  Poznáte DOSové klasiky podle obrázku z krabice?

Tentokrát to bude opravdu těžké. V následujícím kvízu naleznete výřezy z originálních krabic těch největších herních...

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Další z rubriky

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

VIDEO: Sledujte božský gameplay z kovbojky Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Šestiminutové video z očekávané kovbojky Red Dead Redemption 2 od Rockstaru ukazuje řadu aktivit a herních možností....

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Najdete na iDNES.cz