Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Resident Evil počtvrté a úplně jinak

  12:00aktualizováno  25. ledna 5:11
Dlouholeté čekání se chýlí ke konci a čtvrtý řadový díl veleslavné hororové série již míří k majitelům GameCube a výhledově už i na PS2. S původní změnou platformy ale přichází i nějaké ty odchylky od zavedeného schématu.

Na Resident Evil 4 jsem se těšil jako na žádnou jinou hru. Ne snad nejvíce, ale rozhodně nejdéle. Od okamžiku, kdy vyšel Resident Evil 3: Nemesis na PSOne, jsem čekal zmínky o RE4. Bylo to dlouhé čekání, kdy můj favorizovaný titul bezostyšně předbíhaly různé Dino Crisis, Survivory a DMC a Onimushy. Nakonec jsem se ale dočkal. Ale dočkal jsem se vlastně?

Přiznávám, že na první screenshot, který se objevil k tématu RE 4 jsem koukal jako v Jiříkově vidění. Leon Kennedy, kterého všichni známe z druhého dílu ságy Resident Evil jako policejního nováčka z Racoon City, odhodil uniformu a v kožené bundě tvrďáka pochodoval jakousi kovovou konstrukcí, staré známé kulisy zombifikovaného městečka zmizely. Pravda, bylo to rozprášené na atomy, ale logika obvykle nehraje prim, když je titul atraktivní. Capcom nechal screenshoty bez komentáře, takže naprosto nebylo jasné, o co by ve hře mělo jít. Z doprovodného traileru bylo ale jedno jasné. To, co dokáže GameCube s populární hrou v oblasti grafiky, je neuvěřitelné.

Pak se ale objevily naprosto odlišné obrázky. Byl na nich středověký hrad, Leon si ponechal svoji bundu a dokonce se objevilo i jedno monstrum, připomínající klubko svíjejících se hadů. Doprovodný trailer, ve kterém infikovaný Leon padal na podlahu, naznačoval, že roli tentokráte bude hrát i nákaza hlavního hrdiny virem (což bylo úspěšně použito v RE: Outbreak). Nebyl jsem příliš nadšený, zdálo se mi, že víceméně čeká Leona osud Danteho z Devil May Cry. Skok do kulis středověkého hradu byl příliš nečekaný. Bylo ale jasné, že plně 3D prostředí je realitou a detaily naprosto neuvěřitelné.

Resident Evil 4 Resident Evil 4 Resident Evil 4

Jenže situace se opakovala a vyšel další trailer a screenshoty (v pořadí už třetí), které vlily novou naději. Leon ve stejné image pochodoval tajemným domem, ze kterého doslova děs a hrůza tryskaly. Za bouřky procházel úžasnými síněmi, vítr nadouval záclony do tvaru lebek, děsivá hudba a zvuky, bezvadné střihy kamery, to vše útočilo na nervy naplno. K tomu pak tajemná černá lidská postava, která se na Leona rychle vrhla bez typického zombáckého potácení, dávala najevo, že obyčejný zombie-like horor se nekoná, že můžeme očekávat trochu toho nadpřirozena. Vše bylo na dobré cestě, mnul jsem si spokojeně ručičky až kostičky praštěly.

Žádný strašidelný dům, žádné stísněné interiéry, ale volné exteriéry podzimního lesa a vesničky, jejíž obyvatelé sice vypadají celkem normálně, ovšem jejich zvyky opékat si lidské maso a návštěvníky vítat hozenou sekerou, poněkud překvapí.

Pak se ovšem dostavil šok v podobě screenshotů a trailerů z finální podoby, která na nás zanedlouho čeká v obchodech. Žádný strašidelný dům, žádné stísněné interiéry, ale volné exteriéry podzimního lesa a vesničky, jejíž obyvatelé sice vypadají celkem normálně, ovšem jejich zvyky opékat si lidské maso a návštěvníky vítat hozenou sekerou poněkud překvapí. Nad úchvatnou podobou engine se doslova tají dech. Sice zapomeňte na představu potulování po lesích, lokace zase tak veliké nejsou (MGS3 by mohl vyprávět), ale jsou nádherně pochmurné. Výkon GameCube je znát.

Resident Evil 4 Resident Evil 4 Resident Evil 4

Začalo být jasné, že toto je finální verze poté, co Capcom pyšně oznámil, že první verze byly "dobré, ale ne dost kvalitní pro jejich pověst" (jaká skromnost). Nemusíme mít tvůrce série RE Shinji Mikamiho rádi, ale je třeba smeknout před jeho odvahou. Pravda, co se týče obchodního ducha, odchodem od Sony PS2 na Nintendo GameCube příliš moudrosti nepředvedl (však se také cudně navrátil, viz. chystaná verze RE 4 pro PS2), zato ve hře svoji pověst vizionáře potvrdil. Na Resident Evil 4 trailery a hratelné demo člověk jen zíral a nevěřil vlastním očím. Je fakt, že dlouhá, předlouhá doba vývoje poněkud devalvovala grafickou kvalitu, ale přesto je na RE 4 stále co obdivovat. Opustit totiž zavedený zombie horor a vzdát se tak osvědčených systémů, vyžaduje dost odvahy. Sázka na prudkou akci se nemusela vyplatit, fanoušci bývají dosti konzervativní. K tomu zvláštní pohled na postavu, která není až na výjimky vidět celá, ale zabírá hlavně levý spodní roh obrazovky, se nemusel vyplatit. Osobně patřím právě mezi ty, kteří se slzou v oku vzpomenou trailer z tajemného, strašidelného domu a nejsou opuštěním tohoto konceptu nijak nadšeni, ale na druhou stranu nejsem slepý. Resident Evil 4 opravdu přináší ve velmi kvalitním balení něco tak zcela nového, že musí nostalgie stranou.

Jako milovník hororu neodolám okamžikům, kdy v podobě Leona prchám dřevěným domkem, ke kterému se sbíhají vesničané s vidlemi, vedeni maníkem, který jako kdyby vypadl z filmu "Texasský masakr motorovou pilou".

Všude se volá po nové krvi, občas, když producenti vyslechnou toto volání, pro změnu někdo volá po jejich krvi, ale tentokráte se dobrá věc zdařilo. Jako milovník hororu nemůžu odolat okamžikům, kdy v podobě Leona prchám dřevěným domkem, k měmuž se sbíhají vesničané s vidlemi, vedeni maníkem, který jako kdyby vypadl z filmu "Texasský masakr motorovou pilou". Ano, oblíbená rekvizita z Doomu je zde, sice s ní disponuje zuřivý nepřítel s podivným pytlem přes hlavu a touhou naporcovat vás na kusy, ale kdo by odolal této poezii? :-).

Resident Evil 4 Resident Evil 4 Resident Evil 4

Nad vesničkou, která je děsivá i za dne, čemuž se díky neustále zamračenému podzimu, holým stromům a všudypřítomné barvě rozkladu není co divit, se snáší noc. Vesničané, kteří se umí velmi dobře organizovat tedy zapalují louče a ve svém lovu na vaši maličkost pokračují. Právě ve chvíli, kdy máte pocit, že se vám zdařil útěk, rozrazí vrata několikametrová obluda, aby vás láskyplně objala. Inu, Resident Evil se vším všudy.

Co vás proboha ale přivedlo do takovýchto končin? Dcera prezidenta USA. Ta se ztratila a Leon, coby elitní agent (k čemu všemu zombie nepomohou) má úkol ji kdesi v Evropě vypátrat. Čeká vás zoufalý boj o přežití v okolí vsi, monstra ve vodě, na řadu přijde i strašidelný hrad plný šílených mnichů, divoká akce i tiché plížení. A z toho, jaká pseudolidská monstra, která jako kdyby Tyrantovi z oka vypadla, na vás postupem času čekají, by člověk řekl, že snad za všemi těmi sektami šílenců stojí někdo z Umbrelly. A ta uniforma. Že já podobnou viděl naposledy u členů soukromé armády této roztomilé zombie produkující společnosti?? Ale to bude možná jen shoda okolností, nakonec v recenzi se dozvíte víc. Kdo vede šílený kult a proč, co je jeho cílem a další pikantnosti. Nevěřte Johnu Carmackovi a jeho idiotskému názoru, že ve hře je příběh důležitý asi jako v pornografii. Vynikající příběh dokáže neuvěřitelné věci, série Silent Hill by mohla vyprávět.

Síla Resident Evil je obrovská. Už proto, že vypráví o tom, co by se (s trochu přimhouřenýma očima) opravdu mohlo stát. Kamarád trpící zvláštní mánií jezdit po světě v Avii s tlupou dobrodruhů se při pohledu na vísku z RE4 a její roztomilé obyvatele silně zarazil. „Ty vole, tak stejně milé lidičky i podobně vypadající vesničku jsme viděli v horách Albánie. I ty vidle měli podobné a byli jsme sakra rádi, když jsme odtamtud vypadli jen s poškrábaným autem,“ okomentoval. Vida, a pak že je Evropa klidné místo.

Resident Evil 4 Resident Evil 4 Resident Evil 4

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Zvláštní kombinace. Ve Final Fantasy XV bude ikonické brnění z Half-Lifu

Half-Life v Final Fantasy XV

V chystané PC verzi japonské RPG Final Fantasy XV se po herním světě budete moci procházet jako Gordon Freeman. Téměř.

K doplňku do simulátoru přibalili autoři i malware. Prý pro boj s piráty

The FSLabs A320

Autoři doplňků do leteckých simulátorů přibalili k hernímu obsahu škodlivý software, který mohl z počítače ukrást...

RECENZE: V posledním přídavku pro Battlefield 1 zažijete jatka na Sommě

Battlefield 1: Apocalypse

V závěrečném rozšíření do Battlefieldu 1 se autoři zaměřili na nejkrvavější bitvy první světové války a letecké...

Najdete na iDNES.cz