Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scarface: The World is Yours

  12:00aktualizováno  30. října 1:56
Tony Montana – pro jedny uctívaný gangster, pro druhé zfetovaný magor. V podání Ala Pacina legendární filmová postava, nyní jako hrdina nové videohry.

Scarface: The World is Yours Stejně jako si v EA pořídili licenci na filmovou gangsterku Godfathera, tak ani Vivendi nezaháleli a pro změnu čapli tu na Scarface, neméně povedenou klasiku stříbrného plátna z podobné žánrové škatulky. A jak vydavatel tuto licenci využil? Vývoj hry svěřil nepříliš zkušenému týmu Radical Intertainment (Crash Tag Team Racing) a ze hry vznikla klasická městská akce, nejvíce připomínající Driver: Parallel Lines a GTA: Vice City. Samozřejmě s Tony Montanou.

Znalci jistě budou vědět, že Tony disponuje značně peprným slovníkem.

Hra začíná přesně tím, čím film skončil – smrtí a vzkříšením. I když ve filmu schytal Tony více jak desítku kulek a jeden přímý zásah z brokovnice do zad, tak zázrakem je ve hře jen lehce postřelen. Přichází tak krvavá odplata a s ní nenucený tutoriál (lze ho zvolit i separátně jako výcvik v kubánské armádě). Ten však obsáhlý příliš není a jestli jste hráli libovolnou městskou akci, tak budete vědět, která bije. Po odstřelu všech nepřátelských gangsterů však sídlo obsadí policie a Tony je nucen k útěku. Dle hesla Scarface: The World is Yours „Svět je tvůj“ (The World is Yours) však nehodlá mafiánskou scénu jen tak opustit, a začíná tak znovu budovat svoje impérium. Hráč tak dostává do rukou osobu v ilegálním světe známou, ale je jen na něm, jestli dokáže agresivního Tonyho opět dostat zpět na gangsterské výslunní.

Struktura hry je otevřená, a tak kromě začátku nejste nikdy nuceni plnit mise v jakémkoliv pořadí. Je jen na vás, jaké pořadí a postup zvolíte. Pokud jste viděli filmovou předlohu, tak jistě víte, že Montana si potrpí na luxus. Tvůrci si toho byli jasně vědomi, a tak vám k navrácení vaší pozice ultimátního gangstera dopomůže nejenom plnění misí, ale i opatřování si mnohdy naprosto zbytečného luxusu (pamatujete na filmového tygra?).

Po začátku hry začne být velmi aktuální se po virtuálním Miami pořádně rozkoukat. Brzy tak ke své nelibosti zjistíte, že se svojí rozlohou nemůže rovnat městům v GTA: San Andreas či Saints Row. Pokud vám tedy GTA: Liberty City Stories vyhovovalo, protože jste se v něm Scarface: The World is Yours neztratili, tak se vám bude Scarface zamlouvat také. Jestli jste však milovali rozlehlé prostory v Just Cause, tak na hru rovnou zapomeňte.

Postupem času zjistíte, že variabilita misí je téměř nulová.

Jak jsme již v úvodu poznamenali, tak ve hře začínáte úplně od začátku, je tedy třeba obnovit staré kontakty. Jakmile získáte nazpět svoje společníky (obvykle nějakým finančním obnosem, či službou v podobě mise), tak můžete začít budovat. Nejdříve začnete šmelením s drogovými dealery, ale postupně se vypracujete na větší zvíře. Nebude tak problém vykrást banku, či se zbavit nějaké nepohodlné osoby. Veškeré kriminální skutky je ale lepší provádět pokud možno bez svědků. Přeci jenom jste hledaná osoba a páchání kriminality na ulicích nezůstane bez odezvy. Samozřejmě v podobě policie v zádech. Pokud jste však nespáchali nic závažného, prostě jste jen omylem přejeli nějakého náhodného chodce, tak stále můžete zástupce zákona slovně uchlácholit, v případě Tony Montany spíše zastrašit. V praxi to vypadá tak, že se vám zobrazí ukazatel s bodem, do kterého se Scarface: The World is Yours musíte trefit pomocí dvojitého stisku akčního tlačítka. Stejným způsobem vyjednáváte se členy konkurenčních gangů, dealery či prosté úroky v bance. Ta vám slouží nejenom jako neomezený depozitář pro vámi získané finance, ale i jako klasický savepoint.

Pokud však zabijete kupu gangsterů, tak vězte, že vás čeká krutá přestřelka nebo zběsilá honička. Naštěstí se na mapě šikovně zobrazuje okolí, kam vás bude ještě policie pronásledovat a kam ne. Ujet jí tak nakonec není zas až tak těžké. Herní mechanismy možná nejsou úplně nejoriginálnější, ale fungují veskrze bez problémů. Aby také ne, když hra je v podstatě totální derivát všech městských akcí pod sluncem. Ovládání je bezproblémové a pokud jste někdy hráli jakoukoliv akci snímanou z pohledu třetí osoby, tak budete přesně vědět, na čem jste.

Znalci jistě budou vědět, že Tony disponuje značně peprným slovníkem. V Radical toho využili naprosto dokonale. Nejenom že vaše postava zahlásí nějakou tu hlášku, když okolo projde například pěkně vypadající slečna či naopak obtloustlý muž, ale Scarface: The World is Yours dokonce můžete svou nezvyklou mluvu využít ve svůj prospěch. Tony je totální nervák a věřte, že byste ho opravdu nechtěli naštvat. Jeho vzteklost se stala legendární. I pokud se Tony postaví početné přesile, tak z boje neuteče, má prostě doslova „koule“. Jeho koulemi je totiž ve hře ztvárněn Rage ukazatel. Pokud se Tonyho koulový ukazatel dostatečně naplní (my jsme si to nevymysleli), tak můžete spustit to pravé rodeo. K jeho naplnění stačí přesná muška, odvážné řidičské schopnosti a správné načasování nadávek. Ano, ty můžete spustit sami a pokud je správně načasujete po zasažení protivníka, tak se vám naplní koule až po okraj. Poté můžete kdykoliv spustit Rage a kosit nepřátele, jak se vám zlíbí, s neomezenou municí a zdravím. Kamera se navíc přepne do klasického FPS pohledu, ve kterém se můžete k našemu překvapení i libovolně pohybovat. Samozřejmě je mód Rage časově limitován, ale i tak přijde více než vhod. I on by ale i s celým tím slavným naplňováním koulí byl k ničemu bez pořádného zbrojního arzenálu. Ten samozřejmě v Scarface nechybí, ale zmiňovat se o něm nemá v podstatě moc velkou cenu. Obsahuje totiž kulomety, pistole, brokovnice ... atd. Nevyplácí se ale vůbec podceňovat holé ruce. Scarface: The World is Yours

Postupem času zjistíte, že variabilita misí je téměř nulová. Tvůrci si s ní nedali vůbec žádnou práci, prostě průměr a šeď. Ne, že by ve hře nebyly zábavné mise, ale je jich spíše pomálu. Co se však musí hře přičíst k dobru, je využívaní pomocných přisluhovačů, ať už jde o řidiče vozů či nájemné zabijáky. Pokud budete mít peníze, tak je budete mít po své ruce. Samozřejmě by nebyl Scarface městskou akcí bez vozidel. Vlastně dvou druhů vozidel – automobilů a lodí. Dobrá zpráva je, že oboje se ovládá velmi dobře. Jízdní model sice není úplně reálný, ale náznaky skutečného chování v něm jsou. Spíše Driver, než GTA. Vozidla se navíc pyšní slušně vypadajícím poškozením, které má vliv i na samotnou jízdu, potažmo ovládání vozu.

Scarface: Money. Power. Respect.

Byli jsme svědky již mnoha příkladů plagiátorství, ale Money, Power. Respect. pro PSP jím zavání na hony daleko. Částečně se podobá The World is Yours, ale jinak jde o strategickou hru, ne nepodobnou hře Godfather: Mob Wars. Máme zde tedy druhou strategickou hru na handheldy, jež má předlohu v městské akci s tématikou gangsterů. Klasický příklad vývaru. Navíc není hra podobně jako PSP verze Godfathera nic moc.

Scarface: The World is Yours Sluší se ještě dodat, že obligátně jako každá městská akce obsahuje Scarface řadu skrytých misí. Každopádně se však nelze vyhnout zklamání z vizuální podoby hry. Viditelnost je nedostačující, okolí chudé, animace postav příšerná, jen samotný Tony Montana vypadá a i se chová jako Al Pacino ve filmu. O frameratu je lepší nemluvit. Vše však vynahrazuje zvuková stránka hry. Obsahuje sountrack z filmu, řadu dobových songů a i nějaké ty novější. Inu jména jako Judast Priest, Run DMC či Johny Cash mluví samy za sebe. Excelentní je i samotný zvuk a především dabing. Byť se velký Al podílel na projektu pouze svojí podobou, tak jeho imitátor odvádí opravdu prvotřídní práci. Nejrůznější hlášky tak jsou k nerozeznání od těch Pacinových. Není nouze ale i o pravá hollywoodská jména, jako James Woods, Oliver Platt, Jay Mohr, Jason Mewes, či – ehm - Ice T.
Klady a zápory

Plus Především začátek hry
Plus Jízdní model
Plus Výborný dabing

Mínus Malá variabilita misí
Mínus Technicky zastaralé

Scarface není špatná hra, ale nejedná se taky o nic prvotřídního. Solidní zábava ano, nezapomenutelná hra však nikoliv. Filmovému dílu z roku 1983 však ostudu nedělá a minimálně za pokus stojí. Existují však daleko lepší varianty, jak se zabavit v autě i po svých zároveň.
Scarface: The World is Yours
Výrobce/Vydavatel Radical Entertainment/Vivendi
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 79 kB
Verdikt: Solidní plagiát všemožných městských akcí, který lehce vyčuhuje z průměru. Nemalou zásluhu na tom však má slavná licence.
Hodnocení: 65% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz