Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smash Court Tennis: Pro Tournament

  12:00aktualizováno  5. srpna 9:49
Tenisových simulací je na naší platformě jako šafránu. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli přinést vám recenzi na videoherní ztvárnění bílého sportu tak, kterak si ho představuje protřelá vývojářská firma Namco. Každopádně je před vámi představení, zdatně šlapající na paty legendárnímu Virtua Tennisu od Segy...

Smash Court Tennis: Pro Tournament

Z prezentace tohoto sportovního odvětví v sekci domácí herní zábavy jsem si odnesl tři nadmíru příjemné zkušenosti. Na prehistorickém Atari 800 XE jsem do zemdlení pařil Atari Tennis. Následovaly v lecčems stále ještě nepřekonané Great Courts 2 na stařičké Amize (rád se k tomuto dílku občas vracím při zatlačené slze…) v ručně kreslené a parádně rozanimované grafice, se všemi možnými herními módy, editorem hráčů a s maximálně vychytanou hratelností od softwarové firmy Blue Byte. Třetím skvostem byl Virtua Tennis na Dreamcastu. Poslední generace grafiky s absolutním motion-capturingem a vizuálním provedením tak silným, že jsem si občas připadal, jako když čučím na přímý přenos v bedně. Dle slibů Sony a Segy se údajně tohoto skvostu máme též dočkat i na PS2. Jenže ty sliby už trvají příliš dlouhou dobu… Právě této skutečnosti možná využilo Namco a chytře předestřelo hráčům své dílo. A jakže to všechno dopadlo se vám pokusím osvětlit v následujících řádcích.

Že pánové od Namca nejsou žádná ořezávátka nám již hojně dokázali ve svých božskou hratelností oplývajících kouscích (př. Time Crisis 2 a Vampire Night pro pistoli, série Tekkenů, Ridge Racerů, Ace Combatů a za sporty třeba geniální Libero Grande). Při noticce, že chystají tenis, se mnohým hráčům zvýšil průtok krve... Když už se tedy motáme okolo té hratelnosti, tak si o ní povíme, jelikož hráčské předtuchy se opravdu vyplnily.

V úvodním menu najdete tyto položky: Arcade, Pro Tournament, Exhibition, Time Attack, Challenge, obligátní Options a Trophy Room.
Smash Court Tennis: Pro Tournament

 • V režimu Arcade máte za úkol úspěšně projít 4 zápasy ve 4 různých pohárech. Obtížnost a počet gamů pro tento mód si můžete nastavit v Options. Odměnou za úspěšné snažení vám bude zpřístupnění předtím skrytých hráčů.
 • Exhibice je klasickou záležitostí s přímou volbou počtů gamů, setů, singlů či doublů a obtížnosti. Rozdat si to v této položce přes MultiTap ve čtyřech v doublu je vpravdě skvostný zážitek. Tento mód je také nejvhodnější alternativou pro vyzkoušení fíglů, které jste absorbovali v…
 • …Challenge. Zde si procvičíte všechny druhy úderů, podání, smečování, ale např. i absolvujete atypický zápas (jeden hráč proti dvěma), či se budete snažit soupeřovo pole vyčistit od terčů – výtečná možnost pro trénink přesných umístění úderů. Všechny dosažené rekordy při plnění daných úkolů se samozřejmě zaznamenávají na kartu.
 • Time Attack není nic jiného, než časová výzva k co nejrychlejšímu udolání čtyř soupeřů, přičemž vás neustále stimuluje rekord zobrazený v horní části obrazovky.
 • Nejrozsáhlejší a motivačně nejsilnější položkou jest Pro Tournament. Zde si protrpíte postup žebříčky čtyř světových turnajů (Wimbledon, Australian Open, World Open Quebec, U.S. Open). Ale kromě toho pravého tenisového zážitku si na vás autoři navrch připravili pro každý zápas výzvu. Např. vyhraj za 3 minuty 3 gamy, 3x za sebou přelobuj soupeře, z výsledku 0:40 vyhraj 2 gamy atd. Kromě bodů za vyhraný zápas totiž dostanete ještě navíc tučný bonus za každý splněný úkol. Na co jsou mi ale ty body, ptáte se asi… Smash Court Tennis: Pro Tournament
 • …po dohrání zápasu si můžete zajít do obrazovky Prize Room (opentlené obrázkem sympatické japonské děvy), kde za obdržené kredity pořídíte několik hudebních tracků navíc (dokonce skladby z Tekkena 4, Time Crisis 2, Ace Combat 4, Ridge Racer 4 ad.), nové oblečky pro tenisty a tenistky, charakteristiky hráčů, jejich fotografie a hlavně další pohledy kamer! Jaké bylo mé překvapení, když jsem si odemkl boční kameru, či dokonce pohled z perspektivy vlastních očí!
 • Všechny dosažené bonusy si můžete prohlédnout (nebo přehrát) v poslední položce menu Trophy Room. Zde též objevíte složku Records s absolutními statistikami a koláčovými grafy, vztahujícími se snad ke všemu, co si dokážete vymyslet. Namco nám opravdu připravilo mnoho příjemných chvilek a hlavně tunu motivace pro hraní jinde nudného single playeru.

  Doby, kdy jsme museli přetrpět absenci reálných postav, jsou naštěstí pryč a my se můžeme po kurtech prohánět hned s osmi borci světového tenisu: Martinou Hingisovou, Lindsay Davenportovou, Monicou Selešovou, Annou Kurnikovovou, Petem Samprasem, Jevgenijem Kafelnikovem, Andre Agassim a Patrickem Rafterem. Každý z těchto velikánů má samozřejmě své silné a slabé stránky a je jen na vás, jestli budete volit specialistu na silné údery, či síťaře. Identickou podobu mají též kurty v jednotlivých šampionátech; zkrátka nákup licencí je famózní věc!

  Smash Court Tennis: Pro Tournament

  Ovládání je velmi intuitivní. Dvě tlačítka pro údery (silný a slabý) a jedno pro lob bohatě postačují a jejich různé kombinace s analogem, či směrovými šipkami vás mile překvapí. Až pokročíte, bude pro vás hračkou smrtonosný return, točený volley, zatloukací smeč, či dokonce pro vašeho soupeře navýsost nepříjemně cílené "prasátko" o síť. Většina úderů jde kvůli hratelnosti do pole, ale občas se vám povede i out (při podání tlačítkem pro silný úder a směrovce k lajně téměř pokaždé). Někdy se vám zadaří i krásný kotoul při pokusu o return, či efektní prohození při úderu raketou zezadu mezi lýtky… Je to zkrátka tenis se vším všudy; až vás bude Kafelnikov honit od jedné lajny ke druhé a zakončí dlouhou výměnu "prasátkem", jistě si na to vzpomenete…

  Graficky je Smash Court Tennis též velmi pěkně namíchaný. Nečekejte však vizuální podívanou jako ve zmiňovaném segáckém Virtua Tennisu. Namco vsadilo na praktickou a přehlednou formu, kde postavy jsou menší a herní pole tedy mnohem přehlednější. Je vidět, že bylo použito čistého 3D modellingu, žádné capture techniky obličejů se nekonají (motion capture byl při animacích samozřejmě plně využit). Dokonce bych s trochou nadsázky prohlásil, že postavy vyhlížejí maličko komiksově (všimněte si při detailech replayů např. přehnaně legračního nosíku Anči Kurníkové). Kurty jsou zpracovány na jedničku, každý dopad míčku, či agresivnější pohyb hráče zanechává po sobě stopy na povrchu. Diváctvo je vyřešeno klasickou – plochou 2D vizáží, ale toho si stejně všimnete pouze při opakovačce. Zajímavou možností je zapnutí vizuálních efektů, kdy jsou jednotlivé údery indikovány různě barevnou stopou a možnost smeče šikovnou vizuální pomůckou. Všechno se to samozřejmě hýbe plynule a bez jediného cuknutí (při tenisu, kdy se po obrazovce pohybují jen dvě postavy, i když velmi kvalitně modelované, by to byl ostatně hřích – inu, ale třebas takoví EA jsou schopní všeho…).

  Smash Court Tennis: Pro Tournament

  Zvuky jsou přesně takové, jaké byste u tenisu čekali. Velmi decentní a realistické. Možnost přehrávání hudebních tracků během Pro Tournamentu jest dle mého názoru zhůvěřilostí, ale proti gustu žádný dišputát; při tréninku v Challenge nikoho neurazí. Hudba je taková typicky japonská – mix jazzových prvků s různými motivy v jednom pytli s groovem, či klasikou. Nic jiného bychom od těch šikmookých hošíků snad ani nečekali. Snad si někdy uvědomí, že my, Evropané, máme jinak vytříbený vkus a vymění songy za tematicky sladěnou a starokontinentálnímu uchu lahodící směsku. Nicméně některé skladby jsou velice příjemné…

  Prezentace je položkou, kde Namco nikdy moc neklopýtalo a ani zde nebudete zklamáni. Intro je příjemné, menu strohé a věcné. Replaye jsou dynamické, prostříhané v těch pár vteřinách hned několika kamerami. Dočkáte si i minianimací při změně stran, či během oddechového času. Pochvalu si zaslouží tentokrát i výjimečně dobrý čtyřjazyčný manuál, kde se nedočkáme takových nesmyslných bludů jako v případě Final Fantasy X. Jediná má výtka je směrována k nosiči, kde tvrdošíjný přístup firmy opětovně zklamal. DVD se nekoná, tudíž si budeme huntovat laser a naslouchat hlučnému roztáčení obyčejného datového CD.

  Tak a máte to za sebou, prokousali jste se až k závěrečnému hodnocení. Vězte, že Smash Court Tennis: Pro Tournament je nejlepší tenisovou simulací, jaké se vám může na PS2 dostat. Se svým systémem bonusů, výtečnou hratelností a příjemnou grafikou prozatím kraluje. A až vás megalomanský systém ohodnocování přestane bavit, pozvěte kamarády; pro multiplayer si jistě nedokážete představit lepší možnost vyžití!

  Smash Court Tennis: Pro Tournament
  Výrobce/Vydavatel Namco
  Platforma PlayStation 2
  Multiplayer: ano, 1-4 hráči
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Další ovladač: ano
  Paměťová karta: ano, 85kB
  Verdikt: Po všech stránkách velmi příjemná simulace tenisu, která prozatím obsazuje první místo ve své kategorii. Jednoznačná nutnost pro všechny, kteří milují bílý sport.
  Hodnocení: 80% (info)

 • Autor:


  Témata: hračky, Raketa, Sony


  Nejčtenější

  Civilization III
  Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

  Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

  Wolfenstein: The New Order
  Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

  Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

  For Games 2017
  Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

  Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

  Fire Emblem Warriors
  RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

  Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

  The Orange Box
  Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

  Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

  Další z rubriky

  Total War: Warhammer II
  RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

  Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

  Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
  Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

  Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

  Divinity Original Sin 2
  Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

  Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.