Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: týden plný lahůdek

  12:00aktualizováno  9:46
Recenze špičkových titulů * Demoverze na NHL 2002, Pool of Radiance a mnohé další * Jak se vlastně žije herním redaktorům? * Třetí edice pravidel D&D versus PoR * Převládnou na trhu mainstreamové hry? * Athlon XP vede na celé čáře * Intel a nůše plná žalob * Nové hry doma i ve světě * Patche, wallpapery, novinky a další

Throne of Darkness Pokud sledujete alespoň jedním očkem dění na scéně telekomunikací a informačních technologií, jistě vám neuniklo, že v tomto týdnu probíhá v Brně mezinárodní výstava Invex 2001. Stejně jako loni, i tento rok budeme pochopitelně přítomni i my, a to znamená jednu věc. Odjíždíme totiž v neděli ráno, takže tento článek je psán v sobotu večer a neobsahuje část nedělního vydání. Odpusťte tedy tento malý nedostatek. Ono toho bylo ale dost i v ostatní dny, takže jste vlastně o nic moc nepřišli :o).

Trhák týdne - virtuální lahůdkařství
Tak dlouho jsem přemýšlel nad tím, co označit za trhák minulého týdne, až jsem to nakonec vzdal a raději šel psát samotný rozpis. Jak jsem se ale prokousával den za dnem, objevil se trhák sám od sebe. Minulý týden byl totiž poměrně bohatý na zajímavé recenze a downloady, rozhodně bohatší než obvykle. Co jsme tu tedy měli? Recenze na akční RPG Throne of Darkness, realtimovou strategii Command & Conquer: Yuri's Revenge a třeba simulátor vojenské ponorky Sub Command. Uznejte, to jsou dobré pochoutky. A co teprve hratelné demoverze... Těch bylo slušné množství - např. na RPG Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor, hokejový simulátor NHL 2002, reedici policejní akční hry SWAT 3 Tactical GOTY, mírně bizarní tahovou strategii The Troma Project či válečnou realtimovou strategii Conflict Zone. Na závěr jsme pak pro vás měli veřejnou betaverzi MMORPG Black Moon Chronicles: Winds of War. To už je opravdu něco, z čeho si můžete vybrat. Tak proč to neudělat?

Nové hry doma i ve světě
Tento týden konečně nastala po dlouhé době situace, kdy si nemohli na nic stěžovat ani hráči u nás, ani v zahraničí. Množství vydaných titulů totiž bylo více než slušné a nám nezbývá než doufat, že tomu tak bude i nadále - nebo alespoň do konce roku. Takže jaké že novinky jsme mohli na pultech obchodů zaznamenat? U nás to byla závodní hra F1 2001 od společnosti Electronic Arts, která je až na své hardwarové nároky ideální volbou pro příznivce rychlých aut. Dále jsme zde měli Command & Conquer: Yuri's Revenge - datadisk k realtimové strategii Red Alert 2. Westwood se tentokrát vyšvihl a nabídl nám snad nejlepší datadisk za celou dobu své existence. Na závěr to pak byly arkádové závody Lego Stunt Rally, které potěší spíše mladší skupinu hráčů.

A jak to vypadalo za hranicemi? I tam se dočkali datadisku C&C: Yuri's Revenge, jinak ale byla nabídka novinek od těch domácích rozdílná. Závidět jim zatím můžeme hry, C&C: Yuri's Revenge jako je akční týmová adventura Project Eden, obchodně-budovatelská strategie Patrician II, dlouho očekávané MMORPG Dark Age of Camelot nebo akčně-diablovský Zax: The Alien Hunter. Kromě nich se objevily ještě dva další tituly z poněkud budgetovějšího soudku - Ski Resort Tycoon 2, jehož předchůdce jsme vám představili loni na Silvestra, a Omnious Horizons, což je de facto akční adventura s biblickou tématikou. Slušné množství her, což? Tak jen ať nám to vydrží.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Rušno bylo i na internetovém obchodě GameStore.cz. Kromě slevy oblíbených titulů, o níž jsme vás informovali zde, přibyla jedna speciální akce - s epickým RPG Arcanum je od nynějška distribuován i soundtrack s melodiemi ze hry (detaily). V nabídce se také objevilo množství nových i starších titulů. Jmenovitě to je dlouho očekávaný datadisk C&C: Yuri's Revenge (recenze na BW - 72%), který si můžete pořídit za 799,- Kč (detaily), simulátor závodů formulí F1 2001 za 1 499,- Kč (detaily) a netradiční satirická soutěžní hra Kdo chce bít milionáře (recenze na BW - 70%), jež je kompletně v češtině a bude vás stát jen 499,- Kč (detaily). Stejnou cenu zaplatíte i v případě, že byste si chtěli koupit originální verzi oblíbeného Half-Lifu (recenze na BW - 90%) (detaily).

Pondělí - trůn temnoty a bájná Atlantida
Nový týden jsme načali tak, že to snad lépe ani nešlo - recenzí na dlouho očekávané akční RPG Throne of Darkness. Tato hra naše očekávání v ničem nezklamala - opravdu se jedná o jeden z nejlepších titulů svého žánru a s lehkým srdcem se může srovnávat i s Diablem II. Oproti němu má navíc mnohá vylepšení a hrajete hned za čtyři postavy, přičemž tři jsou autonomní, takže akce si užijete až až. O něco horší výsledek (i když stále ještě slušný) získala v redakčním testu akční adventura Disney’s Atlantis: The Lost Empire pro platformu PSX. Je určena především mladším hráčům, ale ani dospělí nepřijdou zkrátka. Aby ale stratégové nenaříkali, že je na ně zapomínáno, přinesli jsme jim články o dvou novinkách. Pro ty „hard-core“ jsme tu měli náročnou hru Supreme Ruler 2010, pro ty, kdož tíhnou zároveň k žánru RPG, jsme přinesli informace o hře Warlords: Battlecry II.

Sen mnoha milovníků tahových a budovatelských strategií se splnil - pracovníci společnosti Firaxis totiž oznámili, že jejich Civilization III již dospěla do fáze Gold, takže se jí brzy dočkáme v obchodech. To taková hra SWAT 3 je v prodeji již dlouho, ale vzhledem k Moto Racer 3 přípravě na vydání její nové edice vyšlo i rozšířené demo, které jsme vám pochopitelně nabídli ke stažení. V downloadech jste také našli zbrusu novou sadu wallpaperů k akčnímu RPG Throne of Darkness. Samozřejmostí byly obrázky z českého Poldy 4, logického rychlíku Worms Blast a klasického RPG Spells of Gold. Přinesli jsme vám též nejnovější informace o hře Virtua Tennis 2 pro platformu PS2, šílených závodech G-Surfers a o velice zajímavé zvukové kartě od Philipsu.

Úterý - Yuriho pomsta a střelecké šílenství na PS2
I dnes jsme pokračovali v recenzování zajímavých titulů. Na řadě byla realtimová strategie Command & Conquer: Yuri's Revenge, což není nic jiného, než datadisk k Red Alertu 2. Pokud vás zaráží, že se v jeho názvu slůvka Red Alert neobjevují, tak vězte, že důvodem je jeho nebývalá rozsáhlost a tvůrcům přislo jako dobrý nápad to nějak zdůraznit - a to právě tím, že jej vydávají pod samostatným názvem. Přiznejme, že jim to nikdo nemá za zlé :o). Starosti ale mají konkurenti Intelu - ten totiž začal splňovat své hrozby a rozhazuje žaloby na všechny strany. Zatím nikdo netuší, kam až to může vést. Protože ale nikdo z nás pravděpodobně Intelu nekonkuruje, pojďme se podívat dál - třeba na to, jak mohou dopadnout konverze z různých platforem. Většinou bývá výsledek takovéhoto předělávání neslaný nemastný, ale jsou i výjimky. Za ty můžeme označit jak Time Crisis 2 pro PS2 (původně herní automat), tak i Star Wars Starfighter pro PC (původně PS2). První jmenovaný titul dopadl opravdu velmi dobře a ten druhý je na správné cestě k témuž.

Podíváme-li se na zprávy ohledně vydání zajímavých PC titulů, pak jsme měli dvě příjemná překvapení. To první bylo, že česká Mafia je již ve fázi alfa, druhé se týkalo logické hry Loco Commotion, která je dokonce již Gold a brzy by se měla objevit v obchodech. Brzy by se měla objevit i jedna z nejočekávanějších freewarovek - Moorhuhn 3, přečíst jste si mohli též horké novinky ze světa GameCube. Stáhnout jste si mohli i dvojici opravných patchů - do epického RPG Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor a do akční hry Max Payne. Zapomenout nesmíme ani na nové obrázky a hry Project Entropia, Kohan: Ahriman's Gift a Dungeon Siege. Na závěr jsme vám ještě přinesli střípky z Pentium 4 Grand Prix Show, informace ohledně nového tištěného magazínu pro herní konzole a návod na to, jak si vylepšit vnitřek počítače.

Středa - mainstreamový úsvit a Čočíkova Svobodná Evropa
Fotbalové simulátory mají mnoho příznivců. Většina jich holduje tradičním hrám typu FIFA od Electronic Arts, ale nezanedbatelná část dává přednost tzv. manažerům. Sub Command Dnes jste si mohli přečíst recenzi na jeden takový - FA Premier League Manager 2002. Není sice nejlepší, ale za nadprůměrný lze bez uzardění označit. A u sportu zůstaneme i nadále, i když se přesuneme trošku někam jinam. Milovníci motorek již dlouho očekávají příchod hry Moto Racer 3. Protože se její vydání blíží, nastínili jsme vám, co od ní můžete očekávat. V nově odstartovaném seriálu ekonomicky laděných článků jsme se dnes též podívali na nebývalý boom tzv. mainstreamových her. „Hlavním proudem“ zde není označována většina hráčské komunity, ale většina populace všeobecně. Je tedy jasné, že mainstreamovkami nejsou hard-core tituly, ale spíše jednoduché a oddychové záležitosti, které pravé pařany příliš neosloví. Na konec jsme pro vás přichystali recenzi světelné pistole GunCon 2. Vzhledem k tomu, že se dostala do rukou i Čočíkovi, asi si dovedete představit, jak focení dopadlo :o) (a pokud si to představit nedokážete, tak se podívejte - zde máte jednu z fotek :o) ).

Na pulty prodejen se dostal časopis Level 10/2001, tak jsme se podívali, co pro nás jeho tvůrci přichystali. Na skok jsme si též odběhli na nové oficiální stránky hororové adventury Hitchcock: The Final Cut a nakoukli jsme pod pokličku pracovníkům SquareSoftu, které nedávno zafinancoval sám gigant Sony. Mohli jste si také stáhnout wallpapery z tolik oblíbeného akčního Counter-Striku nebo si přečíst nejnovější informace o projektu Sega GT 2002. No a pochopitelně na vás čekaly nové screenshoty. Dnes to byly přírůstky v galeriích frenetické akce Serious Sam: Second Encounter, taktické akční hry Ghost Recon, zajímavého projektu Breed a realtimové strategie Star Wars Galactic Battlegrounds.

Čtvrtek - atomoví podvodníci a úspěchy Athlonu XP
Komplexní, náročné a hyperrealistické simulátory sice nemají zrovna početnou fanouškovskou základnu, ale jejich příznivci jsou skuteční nadšenci. Právě těm je určen simulátor vojenské ponorky Sub Command, který je pro většinu z nás sice naprosto nehratelný, ale znalci dokáží jeho kvality náležitě ocenit. Rozhodně o mnoho odpočinkovější záležitostí bude hra This is Football 2002 pro platformu PS2, na níž jsme vám dnes přinesli obsáhlé preview. Pokud nebudete očekávat přesnou simulaci fotbalu, dobře se u tohoto titulu pobavíte. A že už jste dlouho nehráli (a nečetli) nic o nějaké pořádné akční hře? Pak se zkuste podívat na Mobile Forces. Unrealovský engine, vysoký, ne však přemrštěný stupeň realističnosti, zkušení vývojáři - to je zárukou, že si za své peníze přijdeme na své. A záleží-li Jack Orlando vám na výkonu vašeho počítače, rozhodně si nenechte ujít rozbor nového procesoru Athlon XP. Zdá se, že nechal Pentium 4 daleko za sebou, a to navzdory nižší taktovací frekvenci.

Dnes vaše linky rozhodně nezahálely, tedy pokud jste využili alespoň části naší nabídky. Ti s kvalitním a hlavně rychlým připojením si od nás mohli stáhnout obří veřejnou betaverzi fantasy MMORPG Black Moon Chronicles: Winds of War, ti méně šťastní mohli alespoň využít nabídky demoverze poněkud netradiční tahové strategie The Troma Project (screenshoty jsme vám přinesli zde). Mohli jste se též podívat na zbrusu nové in-game video z válečné hry Medal of Honor: Allied Assault nebo si stáhnout některý z nových wallpaperů k akční adventuře Alone in the Dark 4. Dále jsme vás informovali o plochých reproduktorech od Philipsu, o nových oficiálních stránkách pro PS2 verzi hry Deus Ex a o ohlášení dalšího Shining Force. Na závěr jsme pro vás měli obrázky z tahové strategie End of Twilight a ze strategie Earth 2150: The Lost Souls.

Pátek - tvrdý detektiv a strategický nářez
Před několika lety vyšla detektivní adventura Jack Orlando: A Cinematic Adventure, které se však nedostalo takové pozornosti, jakou si zasloužila. Nyní prožívá znovuzrození v podobě hry Jack Orlando: Director’s Cut. Jak tato reinkarnace dopadla, to vám prozradí naše recenze. Dáváte-li ale přednost před adventurami strategiím, pak asi bez váhání sáhnete po článku o tahové strategii Advance Wars, která v našem hodnocení dosáhla téměř až na příčku nejvyšší. Našim soutěživým čtenářům jsme dnes přinesli také možnost vyhrát lístky do kina a videokazety. Protože je uzávěrka až koncem týdne, neváhejte a také se zúčastněte. Kdo ví, třeba vyhrajete právě vy. Dáváte-li ale přeci jen přednost jistotě před riskováním, pak si třeba přečtěte některý ze dvou větších informačních článků - buď ten na netradiční mix strategie a akce The Underworld: Crime Does Pay, nebo ten o budovatelské strategii Far West, v niž budete stavět svůj vlastní ranč.

Sniper Jak se zdá, těsně před víkendem se nám s downloadovými soubory roztrhl pytel. Nejen, že jsme vám přinesli další sadu wallpaperů (ty dnešní byly z RPG Neverwinter Nights), ale nabídli jsme vám též beta patch k české válečné hře Operation Flashpoint, trailer k zajímavému RPG Another War a finální demo na válečnou realtimovou strategii Conflict Zone. Byla zde i nebývalá spousta obrázků. Konkrétně se jednalo o screenshoty z akční hry Medal of Honor: Allied Assault, pirátského RPG Sea Dogs 2, robotického simulátoru MechWarrior 4: Black Knight, RPG Neverwinter Nights a akčního titulu Return to Castle Wolfenstein. Protože ale nejen downloady živ je čtenář, nabídli jsme vám též návod na to, jak si propojit DualShock s PC. Mohli jste si též přečíst něco o prvním čísle nového multiplatformového časopisu Xgen, o úspěších konzole PS2 nebo o tom, že se na této platformě objeví i slavný boxer Mike Tyson.

Víkend - žaláře a draci potřetí, život redaktora
Jak si asi dovedete představit, o víkendu bylo v redakci docela rušno. Přesněji řečeno v sobotu, kdy se připravovalo kvůli Invexu jak vydání na neděli, tak i valná část na pondělí (takže jak již bylo řečeno, tento článek smolím již v sobotu; snad se v neděli nic nestane :o)). Přesto se nám podařilo vám nabídnout tradiční várku víkendových zajímavostí - prvními díly návodu na adventurní RPG Dragonriders: Chronicles of Pern počínaje a příběhem z Ultimy Online konče. Dále jste si mohli přečíst něco o připravované akční hře Sniper, na níž se podílejí i pracovníci slovenské společnosti Mayhem Studios, nebo jak se projevila implementace třetí edice pravidel D&D do dnes recenzovaného rozsáhlého RPG Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor. A nad jakým tématem jsme se minulý týden zamýšleli? Uvedli jsme si rozdíly mezi redaktory herních magazínů papírových a internetových. Jak se můžete sami dozvědět, závidět nemusíte ani jedněm, ani druhým (stačí, že si závidíme my sami navzájem :o)).

Jak již bylo výše uvedeno, uzávěrka tohoto článku byla v sobotu, takže zde nejsou zahrnuty „žurnálové“ zprávy z neděle. Kvalita těch sobotních ale tenhle malý nedostatek vyváží. Co jsme tu tedy měli? Hlavně dvojici demoverzí - na RPG Pool of Radiance a hokejový simulátor NHL 2002. Měli jsme tu i videa, a i ona byla dvě. První bylo z akční hry Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, druhé byla názorná ukázka technologie použité v RPG The Elder Scrolls: Morrowind. Dále tu byly nové obrázky z české multiplayerové akce Team Factor a informace o plánech společnosti Sega. Určitě toho bylo ještě více, ale to já v tuto chvíli nemohu vědět :o).

Takže to máme opět za sebou. Ani nevím, jak se nám to pokaždé podaří, ale zatím to vždy vyšlo. Na tomto místě také pokaždé říkám, že příští týden by měl být přinejmenším stejně bohatý jako ten minulý, ale tentokrát si to odpustím. Bezpečně totiž vím, že tomu tak opravdu bude, tak si to raději nechám pro sebe, abych to nezakřikl. Na shledanou za sedm dní (nebo hned teď na Invexu).

Autor:


Nejčtenější

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

World of Warcraft: Battle for Azeroth

Po slabém červenci se kola herního průmyslu opět roztáčejí. Vychází totiž řada očekávaných her. Pro svého favorita...

Osm a jedna exkluzivní klasika, které by si zasloužily remake na PS4

Killzone 2

Po fenomenálním Shadow of the Colossus vývojáři z Bluepoint Games oznámili, že se chystají na další remake. Půjde opět...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz