Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybíráme ty nejlepší videohry jako dárek pod stromeček

aktualizováno 
Vánoce se kvapem blíží a vhodně zvolená videohra může leckomu udělat radost. Letos vyšla celá řada zajímavých titulů, a není proto obtížné pokrýt široké spektrum preferencí. Většina kvalitních počinů je však dostupná již nejméně pár měsíců. Nenápadně se proto ujistěte, že váš bližní hru ještě nevlastní.

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro milovníky her na hrdiny (RPG) a epických příběhů

Zaklínač 3

Pro hráče s láskou k fantasy a hrám na hrdiny by Zaklínač neměl být krokem vedle. Mnozí polskou hru vyzdvihují jako jeden z nejlepších žánrových počinů všech dob. Kromě skvělé hratelnosti a ohromující grafiky totiž láká i na propracovaný příběh a otevřený svět. Zaklínač je zábava, která vám vydrží na desítky hodin a řada lidí se k němu s radostí vrací i po dohrání.

Stanete se Geraltem z Rivie. Jste mocným zaklínačem, který se živí lovem monster a bojuje za pomoci meče i magie. Hra vychází z populárních povídek Andrzeje Sapkowského a během prvních šesti týdnů prodala přes šest milionů kopií (recenze).

 • hodnocení Bonuswebu 95 %
 • datum vydání: 19. května 2015

Pillars of Eternity

Projekt Pillars of Eternity surfuje po nostalgické vlně. Hra vznikla díky komunitnímu financování, kde vybrala 3,9 milionu dolarů a svým pojetím připomíná klasiky z devadesátých let. Jako inspiraci vývojáři zmiňují například sérii Baldur’s Gate. Kromě silného příběhu jsou tu proto významné obtížné morální volby (recenze).

Na dnešní pohled je nezvyklý způsob, jakým kamera nahlíží na hru. Právě to ji ale činí lákavou pro starší ročníky. Pillars of Eternity je počin vhodný pro trpělivé hráče, kterým nevadí u jednoho titulu strávit desítky hodin. Pokud hledáte dárek pro krátké seance a určený pro lidi, kteří mají na hraní několik hodin týdně, Pillars of Eternity pravděpodobně nebude vhodnou volbou.

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 26. března 2015
Pillars of Eternity
Pillars of Eternity
Pillars Of Eternity
Pillars Of Eternity

Pillars of Eternity

Pro akční typy

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Celosvětové průměrné skóre titulu Metal Gear Solid V se pohybuje okolo 94 %, hra tak patří mezi to nejlepší letošního roku. Projekt v sobě kombinuje třeskutou akci s plíživou hrou a vydáte se v něm do Afghánistánu i Angoly. Titul si v recenzích získal chválu díky volnosti v řešení herních úkolů a byl jednou z mála her, které letos od některých medií získaly perfektní hodnocení 100 %.

„Na kráse obřího celku objevíte jen malé pihy. Je našlapaný obsahem a zabaví na desítky a desítky hodin. Hra je přitom dobře optimalizovaná, vizuálně přitažlivá a plynulá, ozvučení i dabing jsou na špičkové úrovni. A mně nezbývá než Phantom Pain vřele doporučit,“ napsal pro Bonusweb o hře Petr Zelený (čtěte recenzi).

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 1. září 2015

Rainbow Six Siege

Nový díl Rainbow Six Siege se soustředí výhradně na síťovou hru. Vhodný je proto zejména pro fanoušky soupeření po internetu a to s dalšími lidmi. Siege je taktická akce, ve které se hráči dělí do dvou skupin. Jedni reprezentují policejní jednotku a snaží se osvobodit třeba rukojmí, druzí jsou teroristé páchající rozličné nekalé činy.

Hra připomíná klasickou akci Counter-Strike a v prvních recenzích si vede obstojně. Není však nijak zásadně inovativní. Za rok ji proto již příliš lidí hrát nemusí, milovníky střílení však může potěšit například zničitelností prostředí i pestrým arzenálem. K dispozici jsou například kouřové granáty či drony střílející paralyzující proud elektřiny.

 • světové hodnocení 81 %
 • datum vydání: 1. prosince 2015
Rainbow Six Siege
Rainbow Six Siege

Raimbow Six Siege

Fallout 4

Ohlášení čtvrtého Falloutu patřilo mezi nejzásadnější překvapení letošního roku. Vývojáři titul oznámili jen několik měsíců před vydáním, o to intenzivnější však byla jeho marketingová kampaň. Fallout 4 je opět postapokalyptickou hrou, ve které brázdíte nukleární pustinu. Hlavními lákadly jsou otevřený svět a značná hráčská svoboda.

Čtvrtý díl se však přiklání více k akci a mizí z něj některé z prvků her na hrdiny. Někteří milovníci značky tak letošní přírůstek kritizují, pro nováčky a mladší ročníky je však mnohdy nirvánou. Dojmy Bonuswebu ostatně byly kvůli zjednodušování principů rozporuplné (naše recenze).

 • hodnocení Bonuswebu 75 %
 • datum vydání: 10. listopadu 2015

Pro stratégy

Starcraft II: Legacy of the Void

Legacy of the Void uzavírá strategickou trilogii Starcraft 2. Hra zahrnuje obsáhlou kampaň pro jednoho hráče, která se tentokrát soustředí na technologicky vyspělou rasu Protossů. Kromě toho však zahrnuje i nové jednotky a funkce pro síťovou hru. Titul je navíc hratelný samostatně, původní hru tak kupovat nemusíte.

Počin spadá do skomírajícího žánru tradičních strategií hraných v reálném čase. Obdobných her v posledních letech vychází jen minimum, milion prodaných kusů za první den však naznačuje, že Legacy of the Void bude s kým hrát i v následujících letech.

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 10. listopadu 2015
StarCraft II: Legacy of the Void
StarCraft II: Legacy of the Void
StarCraft II: Legacy of the Void

Starcraft 2: Legacy of the Void

Prison Architect

Lidi s láskou k budování a méně akčnímu pojetí strategií potěší Prison Architect. Titul se hraje z ptačí perspektivy a využívá jednoduchou 2D grafiku. Hráč se stará například o najímání personálu, stavění cel či budování příslušenství. Pod vaší správou jsou také finance a starost o spokojenost vězňů. Hrozí například jejich vzpoury a snaha o útěk.

Prison Architect se soustředí na detaily a provázanost jeho herních principů je působivá. Postavit musíte například jídelnu, ošetřovnu nebo místnost pro stráže. Významné jsou ale i detaily jednotlivých cel. Nechtějte vědět, co se stane, když do některé z nich zapomenete umístit záchod.

Hra díky své popularitě vydělala téměř půl miliardy korun (čtěte více).

 • průměrné hodnocení ve světě 83 %
 • datum vydání: 6. října 2015

Pro drsňáky a fanoušky hororu

SOMA

Mistři děsivých her z Frictional Games letos vydali nový sci-fi horor. Jmenuje se SOMA, odehrává se na podvodní základně PATHOS-II a opět z něj tuhne krev v žilách. Titul se hraje z vlastního pohledu, pracuje s hráčovou psychikou a narazíte v něm na řadu roztodivných monster.

Projekt je nezávislým hitem, který vznikal pět let a doprovází ho stejnojmenný webový seriál. Novináři na hře chválí scénář i schopnost přivést vás k filosofickým úvahám nad obtížnými tématy. V titulu navíc s protivníky nemůžete bojovat, jedinou šancí na přežití je tak útěk.

 • průměrné hodnocení ve světě 83 %
 • datum vydání: 22. září 2015
SOMA

SOMA

Pro staromilce (hry ze staré školy)

Ori and the Blind Forest

Hopsačka Ori and the Blind Forest okouzlí pohádkovou vizuální stránkou i postarším stylem herní náplně. Titul využívá 2D grafiku a vhodný je také pro děti. Hrajete v něm za strážného ducha Oriho, který může běhat po stěnách a střílet bleskové koule. Cílem je řešit pohybové i logické rébusy (recenze).

Jako inspiraci pro hru autoři jmenují například filmy Lví král a Železný obr ale i hry Rayman a Metroid. Projekt vznikl ve společnosti Moon Studios, která nevyužívá klasické kanceláře a veškerá práce vzniká na bázi on-line spolupráce. Jeho členové tak žijí v různých částech světa.

 • hodnocení Bonuswebu 91 %
 • datum vydání: 11. března 2015

Grim Fandango (letošní předělávka)

Je to klasická adventura z devadesátých let, která se dočkala grafické aktualizace. Grim Fandango v roce 1998 byla vůbec první hrou společnosti Lucas Arts, která využívala 3D grafiku v kombinaci s předem vykreslenými prvky.

Titul se odehrává ve světě čerstvě zesnulých, kteří jsou na cestě do devátého podsvětí. Komfortnost cesty závisí na jejich skutcích za živa. Dobré duše mohou nasednout do rychlíku a do podsvětí docestují za čtyři minuty. Ty nejztracenější případy však musí cestovat pěšky a strávit tím až čtyři roky. Někteří kvůli tomu v existenci podsvětí přestanou věřit a do cíle nikdy nedojdou.

Hráč se vžije do role Manuela Calavery. Cestovního agenta, který lidem při jejich putování do podsvětí asistuje. Sám se tak vykupuje ze svých činů a jeho práce ho mnohdy frustruje. Zejména, když příliš často musí pomáhat lidem, které čeká čtyřletá cesta (recenze).

 • hodnocení Bonuswebu 80 %
 • datum vydání: 27. ledna 2015
Grim Fandango Remastered (PS4)
Grim Fandango Remastered (PS4)
Grim Fandango Remastered (PS4)

Grafická aktualizace hry Grim Fandango

Pro pacifisty, milovníky atmosféry a průzkumnické typy

Everybody’s Gone to the Rapture

Unikátní výpravná hra bez špetky akce, která potěší především příběhem a vizuálními výjevy. V Everybody’s Gone to the Rapture se projdete po britském venkově 80. let, kde se po všech lidech slehla zem. Hlavní náplní titulu je chození a prozkoumávání prostředí. Prim tu proto hrají příběh a silná atmosféra.

„Zapomeňte na ohořelé vraky aut a budovy s nápisy S.O.S. na rozpadajících se střechách. Nenajdete tu radioaktivní vodu, mutanty, kanibaly nebo ohořelé kostry povalující se na každém kroku. Prostředí téhle hry je totiž přesným opakem toho, co byste čekali od titulu s postapokalyptickým tématem,“ napsal o hře Jakub Žežule (čtěte recenzi).

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 11. srpna 2015
Autor:Nejčtenější

Zítra se probudíte ve hře, kterou jste hráli naposledy. Jak moc v háji jste?

Red Dead Redemption

Představte si, že se zítra probudíte ve hře, kterou jste hráli naposledy. Jak moc v háji jste? Nemáte přitom žádné...

Nejočekávanější akční hry roku 2018

Far Cry 5

Největší žně letos budou mít, alespoň co se her týče, fandové akcí. Pojďme se podívat na první várku těch...Otec synovi dovolil skončit se školou a věnovat se profesionálnímu hraní

Houston Outlaws

Mladý švédský hráč prokázal takový talent, že ho otec raději odhlásil ze školy, aby mohl trénovat ve hře Overwatch. A...

Engine Unity v novém demu ukazuje, jak by hry mohly vypadat za pár let

Technologické demo enginu Unity Book of the Dead

Vývoj jde dopředu a hry jsou čím dál hezčí. Nová ukázka z enginu Unity sice dnes vypadá téměř nereálně, ale představte...

Remasterovaná Age of Empires vyjde už příští měsíc

Age of Empires: Defintive Edition

Kultovní strategie se po dvaceti letech od vydání již brzy vrátí. Defintive Edition nabídne kromě notně vylepšené...

Další z rubriky

Deset nejočekávanějších adventur roku 2018

Detroit: Become Human (PS4)

Adventury už dlouho nepatří mezi nejoblíbenější herní žánry, přesto stále vznikají. Trochu jsme museli definici žánru...

Kterou hru s nejhezčí grafikou jste hráli?

Zaklínač 3: Divoký hon na maximální nastavení grafiky

Která z her vás svou grafikou zaujala nejvíc? Napište nám do diskuze pod článkem.

Zítra se probudíte ve hře, kterou jste hráli naposledy. Jak moc v háji jste?

Red Dead Redemption

Představte si, že se zítra probudíte ve hře, kterou jste hráli naposledy. Jak moc v háji jste? Nemáte přitom žádné...

Najdete na iDNES.cz