Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: áčka útočí

  12:00aktualizováno  12:57
Úroda špičkových titulů * Nové Detonatory nejsou až tak dobré * Povstání na Marsu v Red Faction * Výborné české vláčky Loco Commotion * Jak se hrála betaverze Motor City Online * Co nového ohledně Halo? * Interview o novém časopisu Xgen * Zavalí nás onlinové hry? * Novinky v obchodech

Trade Empires V minulém týdenním přehledu událostí jsme vám slíbili, že se můžete těšit na množství článků o výborných hrách. A jak jsme slíbili, tak jsme učinili. Dlužno podotknout, že plnění tohoto slibu bylo příjemné, protože o dobrých hrách se píše o poznání lépe než o titulech průměrných (lépe se píše snad jen o naprostých propadácích :o)). Takže to nijak neprotahujme a pojďme se podívat, co že se nám to urodilo.

Trhák týdne - áčkový útok
Vzhledem k tomu, že již pár týdnů nás světoví výrobci her zahrnují vyloženě áčkovými tituly, betaverzemi a hratelnými demy, rozhodně si na nedostatek látky pro články nemůžeme stěžovat. A ačkoliv jsme se dočkali prodlouženého víkendu, i tak bylo kvalitního materiálu dost a dost. Mohli jste si tedy přečíst recenze lahůdek jako Red Faction, Trade Empires či Lego Racers II, přichystali jsme pro vás i několik obsáhlých preview. Mohli jste se tedy dozvědět, co vás čeká např. ve strategii Stronghold v humorné akční adventurce Oddworld: Munch’s Oddysee nebo v nebývale očekávaném akčním titulu Halo. Taktéž jsme se podívali na zoubek betaverzi online závodů Motor City Online a české hře Loco Commotion. Asi nemá příliš smysl zdůrazňovat, že ve všech případech v nás tyto hry zanechaly pozitivní dojmy...

Nové hry doma i ve světě
Stejně jako minulý týden, i tentokrát jsme byli svědky vydání slušného množství nových titulů. Tedy alespoň ve světě. Co se České republiky týče, zde se nám do uzávěrky nepodařilo ověřit vydání jediné novinky. Jaké nové hry že se tedy ve světě objevily? Především to je rozsáhlé RPG Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor, do něhož je zapracována již třetí edice pravidel AD&D. Dále jsme tu měli akční RPG Throne of Darkness, které silně připomíná slavné Diablo. Nechyběly ani závody F1 2001 a strategie Real War. Konečně jsme se také dočkali celosvětového vydání akční adventury Jekyll & Hyde. Red Faction Na pulty obchodů se dostaly i nepříliš známé hry Monopoly City, Hot Wheels Jetz a Hot Wheels Mechanix. Bez povšimnutí neproklouzla ani nová edice Diabla - Diablo Battle Chest.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Vzhledem k tomu, že nabídka internetového obchodu GameStore.cz je úzce vázána na český trh, asi nikoho nepřekvapí smutná zpráva, že se ani zde neobjevila žádná novinka. To ale neznamená, že by se zde nepořádala žádná akce, o níž by stálo za to se zmínit. V nabídce se totiž opět objevila speciální edice válečné hry Operace Flashpoint (recenze na BW - 91%). V ní najdete originální hru, vojenskou baterku s logem OF, vojenskou pláštěnku s logem OF, plakát Operace Flashpoint A2, tři podrobné mapy ostrovů, kde se hra odehrává a navíc CD se soundtrackem ze hry. Netradiční je i balení, takže si hru odnesete ve vojenské dřevěné bedýnce. Speciální edice je k dispozici za 1 399,- Kč (detaily).

Pondělí - konzolový Xgen a Říše obchodu
Že peníze jsou vždycky až na prvním místě, to si pravděpodobně velice dobře uvědomují pracovníci společnosti Frog City. Zakomponovali tedy tuto myšlenku do své ekonomické strategie Trade Empires a podařilo se jim takřka nemožné - vytvořit komplexní hru, která nejen že dostatečně věrně simuluje chování trhu v různých historických epochách, ale navíc dokáže zaujmout i hráče tímto žánrem dosud neoslovené. Velice zajímavě také zatím vypadají práce na hře Wave Race: Blue Storm. Tyto závody vodních skútrů mohou být docela dobrým důvodem pro koupi nové konzole GameCube, protože zábavnost i vizuální zpracování jsou na hodně vysoké úrovni. Otázkou ale je, kdy se k nám vůbec tato platforma dostane... Aby to bylo co nejdříve, si jistě přeje například Pavel Žďárek - šéfredaktor nového herního časopisu Xgen. Tento magazín se totiž hodlá věnovat jen a pouze konzolím. Na našem herním trhu, který svědčí spíše pécéčkům, to je nezvyklý počin, a tak jsme Pavla Motor City Online Žďárka vyzpovídali, jak by měl Xgen vypadat, co by měl přinášet, jaká bude jeho koncepce atd. Zatím se zdá, že by tento časopis přeci jen mohl mít šanci...

A když už jsme u konzolí, musíme se též zmínit o dvou dnešních zprávičkách - ta první se týkala změn na konzolovém trhu, ta druhá pro změnu nového ovladače pro PS2, který by měl být lepší než oblíbený DualShock. Informovali jsme vás též o nové 3D akci Sniper, která sice nebude vyloženě áčkovým projektem, ale mohla by nás přeci jen příjemně překvapit. Pak jsme pro vás měli již jen samé obrázky. Milovníci vláčků a logických her se mohli podívat na nové screenshoty z Loco Commotion, příznivci akčních RPG zase jistě přivítali přírůstky v galerii hry Neocron. Dále jsme tu měli nové screenshoty z online RPG Star Wars: Galaxies, netradičního titulu Project Entropia a válečné multiplayerové hry Battlefield 1942.

Úterý - marsovské povstání a české vláčky
V minulém týdenním přehledu jsme vám slíbili recenze na áčkové tituly a svůj slib jsme také splnili. Jedním z důkazů byla recenze na akční hru Red Faction, do níž mnozí hráči vkládali všechny své naděje. Již dlouhou dobu se totiž na trhu neobjevila žádná FPS, které by se podařilo nějak výrazně se zapsat do myslí hráčů, a právě Red Faction tento potenciál měla. Jak se nakonec bohužel ukázalo, ne všechen využila, takže ačkoliv se jedná každopádně o podařený kousek, nejlepší hrou svého žánru rozhodně není. Abychom vám tedy nějak vynahradili to zklamání, přinesli jsme vám exkluzivní preview na českou hru Loco Commotion, která vyrazí dech každému příznivci logických her a hlavně modelů vláčků. Po stylu slavných Lemmings zde musíte dopravit vláčky na určené místo a věřte tomu, že v podání Loco Commotion to je opravdu zábava. Znalcům hardwaru jsme také přinesli informace o nForce - novém chipsetu společnosti NVIDIA.

Halo Dnes jsme vám mimo jiné nabídli možnost prohlédnout si dva nové trailery. Ten první byl z akční hry Halo od společnosti Bungie Software, ten druhý pak z futuristického leteckého simulátoru Echelon: Wind Warriors. Oba dva rozhodně stojí za pozornost, stejně jako multiplatformový Virtua Tennis 2k2 nebo připravovaná ruská kampaň do válečné hry Operation Flashpoint. Měli jsme pro vás pochopitelně i nové obrázky - tentokrát z „útěkové strategie“ Prisoner of War, z datadisku ke slavnému akčnímu simulátoru MechWarrior 4: Black Knight a z netradiční, zato však velice komplexní a propracované strategie Fort Commander. Na závěr jsme pro vás měli dvě kuriozitky - že Tomáš Enge opravdu trénuje i na počítačových hrách a že hry pro GBA můžete hrát i na televizi.

Středa - beta Motor City Online, nový Oddworld
Největším dnešním hitem byly bezesporu první dojmy z hraní online závodů Motor City Online. Společnost Electronic Arts se rozhodla, že další díl série Need for Speed bude „multiplayer only“ a ačkoliv se mnozí hráči tohoto kroku obávali, nakonec vše dopadlo dobře a Motor City Online se bezesporu stane obrovským hitem. Stejný osud zřejmě čeká i hru Oddworld: Munch's Oddysee, jež vzniká pro platformu Xbox. Všechny dostupné informace potvrzují, že se bude jednat o naprosto vynikající titul, který se sice pomalu odklání od původní plošinovky a stává se akční adventurou, ale zachovává si všechny kladné prvky oblíbené z původních dílů. Taktéž jsme vám dnes přinesli informační články o dvou zajímavých novinkách ze strategického soudku - o hrách Legion a Fort Commander. V obou případech se jedná o netradiční kousky se zajímavým zpracováním a komplexním herním systémem.

Stejně jako včera, i dnes jste se mohli podívat na dva podařené trailery. Tentokrát se jednalo o dvouminutové intro z vikingského RPG Valhalla Chronicles a o minutový oficiální trailer z netrpělivě očekávané gangsterky Grand Theft Auto 3. Nechyběla ani demoverze - o tu se No Man's Land postarala logická hra Explomän, která by se měla již brzy dostat i do našich obchodů. Za dobrou zprávu budou mnozí hráči jistě též považovat fakt, že Final Fight se dostane i na GBA. A jaký byl dnes nášup screenshotů? Přírůstky jste mohli zaznamenat v galeriích takových her, jako je např. strategie Stronghold, startrekovská sága Star Trek: Bridge Commander, strategie Star Wars: Galactic Battlegrounds či simulátor bojového vrtulníku Comanche 4.

Čtvrtek - Halo a hradní strategie
Asi není mnoho akčních her, jejichž vývoj by byl sledován tak pečlivě jako Halo od Bungie Software. Není divu, tato neustále odkládaná hra vypadá příliš zajímavě na to, abychom ji mohli přehlížet. Přinesli jsme vám tedy nejnovější souhrn všeho, co je o tomto projektu v současnosti známo. (Ještě tak vědět, zda a kdy se Halo dočkáme pro platformu PC, protože už delší dobu se mluví jen o Xboxu...) Jako obrovské překvapení pak přišly první dojmy ze strategie Stronghold. Bavilo vás v mládí stavět si z písku hrad a pak na něj útočit armádou vojáčků? Pak bude Stronghold přesně pro vás. Dnes jsme se také podívali na problematiku nových Detonatorů. Ty jsou totiž sice rychlé, ale že by byly i spolehlivé, to se říci nedá...

Netradiční strategie si vždycky najdou své příznivce, a nejinak tomu je u hry Patrician II, k níž vydali tvůrci hratelnou demoverzi. Titul samotný je již ve fázi Gold, takže vám demo jasně poradí, zda si plnou verzi koupit nebo ne. Dnes jste si od nás mohli taktéž stáhnout první patch k akčnímu RPG Throne of Darkness a trailer k akční hře Ghost Recon. Kromě toho jsme vám nabídli tradiční várku screenshotů - z RPG Baldur's Gate: Dark Alliance, realtimové strategie Kohan: Ahriman's Gift a sci-fi RPG Harbinger. Taktéž jsme vám přinesli první informace o hrách Outcast 2: The Lost Paradise a ICO pro PS2. Stali jsme se též posly dobrých zpráv o tom, že cena konzole PlayStation 2 dramaticky padá a že obsáhlá edice Diablo Battle Chest je již v prodeji.

Rollercoaster Tycoon Víkend - online hry a Rollercoaster Tycoon
Ne, nebojte se, nezapomněli jsme na pátek. Ale vzhledem k tomu, že byl státní svátek, nabídli jsme vám víkendovou edici BonusWebu již v pátek - a bylo by tedy jen správné zahrnout pátek do víkendu i v tomto přehledu. Takže co jste si u nás mohli přečíst? Například článek o válečné strategii No Man's Land nebo zamyšlení nad tím, zda nás v budoucnu zavalí onlinové hry. Taktéž jsme vám přinesli první díly návodu na realtimovou strategii Z: Steel Soldiers a další pokračování seriálu příběhů z Ultimy Online. Chybět nemohly ani vzpomínkové články v rubrice Klasika - tentokrát jsme se vrátili do dob, kdy našim počítačům kralovaly hry Rollercoaster Tycoon a Warhammer 40k: Chaos Gate.

Jako každý víkend, ani tentokrát nesměla chybět nějaká pořádná demoverze. O to se postarali pracovníci LucasArts, kteří vydali hratelné demo ke své realtimové strategii Star Wars: Galactic Battlegrounds. Měli jsme tu pro vás i podařený trailer - dvě a půl minuty dlouhé video z námořního RPG Sea Dogs 2. Představili jsme vám konzolovou podobu akční hry Max Payne, ukázali vám herní touchpad s LCD displejem, řekli si pár nových informací o hře Timesplitters 2 a emulátoru Bleemcast, informovali jsme vás též o akci Tekken Challenge, která se bude za pár týdnů konat v Praze. Zapomněli jsme na něco? Ano, na tu spoustu nových obrázků z tahové strategie Etherlords, mixu RPG a RTS Magic and Mayhem: Art of Magic, akční hry Ghost Recon, o třicítce screenshotů z finální verze NHL 2002 nemluvě. A to tu ještě bylo devět nových obrázků z Loco Commotion, šest renderů z Divine Divinity, nové záběry z F1 2001 a z datadisku Cossacks: The Art of War...

Tak, a to by snad mělo být konečně všechno. Doufejme, že tento týden bude stejně bohatý - a jak tak mhouřím svůj krátkozraký pohled na stěnu, kde nám visí rozpis, vidím, že tomu tak opravdu bude. Máte se rozhodně na co těšit (a my máme rozhodně co dělat :o)).

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Filmy podle her jsou stále v kurzu. Mají však cenu?

Film Tomb Raider

Filmové adaptace slavných videoher skončily v drtivé většině neúspěchem. Bohužel i těch pár výjimek patří do kategorie...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Která herní melodie je vaše nejoblíbenější?

Life is Strange

Na rozdíl od grafiky bývá herní hudba v recenzích většinou opomíjena, přitom snese i ta nejpřísnější měřítka kvality....Najdete na iDNES.cz