Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: houbičky a fronty na hry

  12:00aktualizováno  1:01
Víte, jak chutnají houbičky z Phungorie? * Myslíte si, že fronty u trafik na počítačové hry jsou nesmysl? * A což takhle snížení cen počítačových her až o 300,- Kč? * Nejen v Desperados se vytahují kolty a hledají se Wanted: Dead or Alive. * Jaké hry vyšly doma a ve světě? Čtěte týden ve hrách a nic vám neuteče.

Uplynulý týden se v redakci BonusWebu nesl ve znamení euforie z Čočíkova návratu z dovolené, který se opět vrhl do práce a odlehčil tak stávající přetížené redakci. Dobré zprávy se odvíjely i od toho, že jsme spustili virtuální herní shop GameStore, v němž nabízíme ty nejlepší herní tituly od všech českých distributorů za velmi zajímavé ceny (až o 300,- Kč levněji oproti např. JRC) a to jako pro PC, tak i pro PlayStation a GameBoy. No a konec týdne byl poněkud méně veselejší, zlobilo nás totiž Melior Annis a to tak, že hodně.

Trhák týdne: tři novinky BonusWebu na konec dubna
Když už jsme vydali tiskovou zprávu, proč si to nepřipomenout i v týdnu ve hrách. Trhákem týdne bylo pro redakci rozjíždění a stabilizování stávajících herních projektů. Co je to GameStore jsem vám nastínil v předchozím odstavci, kdo je to Laura vám řeknu teď. Laura je virtuální průvodkyně naším herním obchodním domem, která vám s úsměvem na rtech nabízí ty nejzajímavější herní tituly, upozorňuje vás na slevy či různé akce. Navíc je to vážně kočka, takže věřím, že si získá vaše sympatie - je totiž jen a pouze ztělesněním toho dobrého. No řekněte sami, když vám doporučí No One Lives Forever za 1329,- Kč, ačkoliv v kamenných shopech stojí 1599,- Kč, cítili byste se iritiováni? Jistě ne - a přesně to vám Laura nabízí. A kromě toho ještě:

 • Black and White za 1429,- Kč (sleva 170,- Kč)
 • Soldier of Fortune za 999,- Kč (sleva 200,- Kč)
 • Clive Barker’s Undying za 1419, -Kč (sleva 180,- Kč)
 • Jagged Alliance 2.5 za 1319,- Kč (sleva 180,- Kč)

  A spoustu dalších her za velice zajímavé ceny. Ostatně cíle GameStore a důvody toho, proč prodáváme hry tak levně a chceme prodávat ještě levněji najdete v tomto článku.

  A teď k prokletým Lepším Časům, tedy webové fantasy strategii Melior Annis. Ačkoliv jsme doufali, že veškeré problémy s chodem hry se vyřeší přepnutím na FCGI, což se ve čtvrtek odpoledne konečně podařilo, nebyla to pravda. Software už sice jakž takž chodil a s drobnými problémy chodí až dosud, ve čvrtek v podvečer se nám však pro změnu odporoučel hardware a v sobotu večer svou scénku „jak spadnout v tu nejnevhodnější chvíli“ zopakoval. Problémem je nedostatek operační paměti, která bude přidána v průběhu příštího týdne, dočasně jsme vše vyřešili vytvořením dostatečně velkého swapového oddílu na disku.

  Co jsme však nevyřešili je ztráta některých provincií. Po pátečním nahození serveru jsme zjistili, že při čtvrtečním pádu došlo k poškození databáze a když jsme chtěli nahrát záložní databázi, zjistili jsme také, že se 18. dubna poškodil zálohovací modul a tudíž veškeré zálohy, které jsme měly k dispozici, byly datovány k 18. dubnu. Díky tomuto nepříjemnému problému byla ztracena veškerá data k některým provinciím. U zbylých provincií mohlo dojít ke ztrátě armády a u všech provincií došlo také k vymazání veškeré pošty, neboť tato způsobovala zacyklování při zpracovávání databáze. Všem hráčům se za tyto problémy omlouváme, vyřešit by je mělo o víkendu opětovně zprovozněné zálohování databáze.

  Nové hry doma i ve světě: útok na trafiky
  Na pultech českých herních obchodů se sice žádné novinky od Bohemia Interactive neobjevily, místo toho se na pultech novinových stánků objevilo další číslo edice Game4U obsahující plnou hru Baldur’s Gate (vyšlo v nákladu 25 tisíc výlisků) a doplněny byly také Heroes 3 Complete (vyšlo v nákladu 15 tisíc výlisků, v druhé edici bylo dolisováno 10 tisíc kusů). Jak to tak vypadá, budou muset v Bohemia Interactive doplňovat I Baldur’s Gate, neboť podle informací našich čtenářů už Game4U není na mnoha stáncích k dostání.

  Pravou herní novinkou, která se objevila na pultech českých prodejen s počítačovými hrami, tak byla jen a pouze geniální realtimeová strategie Desperados, jejíž distribuci má u nás na svědomí Dynamic Systems a kterou prodáváme i u nás na GameStore jen za 1499,- Kč. Vzhledem k neskrývanému nadšení Nikiho, který hru recenzoval a k zahraničním recenzím, které Desperados označují jako Commandos killera, vám mohu tuhle hru jen doporučit.

  Oproti tomu ve světě měli hráči herní žně ještě větší. Desperados u nich vyšlo totiž už o týden dříve (tedy v Evropě, v Americe vyjdou až v polovině května) a tak si mohli v klidu vychutnávat Tropico, datadisk k Rune s podtitulem Halls of Valhalla, letecký simulátor Fly! 2 a skvělou strategii Cossacks: European Wars, která je opět aktuálně k mání také na GameStore za 1399,- Kč (expedována bude od čtvrtka). Na druhou stranu nás může těšit, že tak kvalitní várku her za jeden týden ve světě zase pár týdnů nedostanou.

  Pondělí: špatné zvukové karty SoundBlaster Live!
  V minulém týdnu ve hrách jsme psali o tom, že základní desky s chipsety VIA mají problémy a ztrácejí vaše data a hle, hned v pondělí se ukázalo, že vinu nenese pouze VIA, ale zřejmě i Creative a jeho masivně rozšířené zvukové karty SB Live! 5.1. Ta totiž zahlcuje PCI sběrnici neustálým zasíláním nulových bajtů a to i ve chvíli, kdy si nepouštíte žádnou hudbu, což neustále zabírá až 30% kapacity systémového PCI. Pak se není čemu divit, že se vám počítač zpomalí natolik, že začne ztrácet data. A jak jej vyléčit? To se dozvíte v tomto článku.

  Pondělí se tentokráte vyvrbilo stejně jako v Garfieldovi a ani z dalšího našeho článku nebyla řada čtenářů nijak nadšena. Konkrétně šlo o příznivce série Might and Magic od 3DO, kteří mohli v Legends of Might and Magic očekávat další díl ryzí RPG gamesky s podmanivou atmosférou, namísto toho se však dočkají jen „obyčejné“ 3D multiplayerové akce, jakých je na herní scéně spousta (třeba Tribes 2, Quake, Gore, Unreal Tournament). Sám jsem zvědavý, jaký komerční bullshit firma 3DO ještě vypustí, aby z milovníků Might and Magic vytřískala co nejvíce peněz. Jen se divím, že nějaká herní společnost má dostatek peněz na to, aby zaměstnávala neschopné manažery, kteří vlastními neuváženými počiny odsoudí prosperující a oblíbenou sérii k zániku. Myslíte, že přeháním? No, možná ano, jsem totiž příznivec RPG a 3D akce mě nijak neberou, ale co, posoudit to můžete sami třeba na základě tohoto preview či nedávno vypuštěného hratelného dema.

  Ani zbytek pondělka nebyl nijak slavný, jak už to tak bývá, byl i tento začátek týdne značně chudý na novinky ze světa počítačových her a tudíž se na našich stránkách objevily už jen screenshoty z připravované realtimeové strategie Emperor: Battle for Dune, zločinecké gamesky The Sting! a připravované online RPG Fighting Legends.

  Úterý: Struggle for Life and Honor
  Patříte také mezi pařany, kteří okamžitě zbystří poté, co zaslechnou magickou kombinaci tří slov - Quest for Glory? Pak tu máme něco přesně pro vás, respektive měli jsme v úterý, kdy jsme přinesli novinku o adventurním RPG herním počinu s nepraktickým názvem Struggle for Life and Honor. Také vás zajímá, oč konkrétně ve hře půjde, jaký je její příběh, koho a jakým způsobem budete ovládat a jaké RPG prvky vlastně hra nabídne? Pak si přečtěte tuto novinku a budete moudřejší.

  Kromě toho se na nás v úterý vyvalila řada opravdu pěkných screenshotů. My jsme se zaměřili na obrázky z online RPG Shadowbane, add-onu k závodnímu F1 2000 s podtitulem CART WS 2001, 3rd person akci Robin Hood, nadějně vypadajícímu RPG Torn, ulítlému Outlaw Golfu a strategickému datadisku Zeus: Poseidon.

  Středa: Wanted: Dead or Alive a pařani sobě
  Ačkoliv podtitul Wanted Dead or Alive v sobě nesou dnes recenzovaní výborní Desperados, svou hru tak pojmenovali také Zombie Studios. Námět však bude stejný, půjde o hru zasazenou do prostředí Divokého Západu, westernových městeček, saloonů a šerifských úřadů. Narozdíl od Desperados však nepůjde o titul strategický, nýbrž o akční hru s prvky RPG, tedy něco ve stylu Deus Ex. Wanted: Dead or Alive budou vystavěni na poměrně osvědčeném engine LithTech a vyjít by měli v příštím roce, první obrázky a podrobnosti vám přinášíme v této novince.

  Druhou středeční novinkou bylo představení leteckého simulátoru Target for Tonight vyvíjeného pod heslem „By Gamers for Gamers“, což je česky něco jako „pařani sobě“. O co jde? To se jednou takhle na internetu sdružila skupinka lidí a rozhodla se vytvořit letecký simulátor Target for Tonight, který nás nás zavede v čase zpět do období 2. světové války, konkrétně do doby, kdy bombardéry RAF shazovaly své nálože na cíle v Německu. Podrobnosti hledejte v Mondyho novince.

  A pak už byly na řadě jen screenshoty, kterých po úterní smršti zas tak moc nebylo. Objevily se totiž nové obrázky jen do tří her, zato hodně očekávaných - k taktické strategii Commandos 2, netradičnímu RPG Anachronox a leteckému simulátoru Fly! 2.

  Čtvrtek: Fly! 2 a rozhovor s autory Target for Tonight
  Co nového nabízí letecký simulátor Fly! 2, který se během pár týdnů objeví i na pultech herních prodejen v České republice? Na to se rozhodla podívat ve čtvrtek Alenka a sebrala tak témátko našemu virtuálnímu pilotovi Čočíkovi, jak však konstatoval po svém návratu z dovolené, zaskočila jej dobře. Ostatně posoudit to můžete sami, novinku o nejnovějším leteckém simulátoru od Gathering of Developers, respektive jeho vývojového týmu Terminal Reality, si můžete přečíst zde.

  Mondymu se zase podařilo až u protinožců ulovit vývojáře freewarového leteckého simulátoru Target for Tonight vyvíjejícího tuto gamesku z období druhé světové války pod heslem „pařani sobě“ a udělal s nimi pro vás exkluzivní interview jako vůbec jeden z prvních na světě. Na naše otázky odpovídal koordinátor projektu a hlavní programátor Richard Gall a mimo jiné jsme se dozvěděli, proč a kdy se začalo s vývojem hry, kdo na ní vlastně pracuje, jaké jednotky se ve hře objeví a vůbec spoustu dalšího.

  V závěru čtvrtečního souhrnu se ostatně jako v případě každého dne v týdnu dozvíte, jaké screenshoty se k nám během dne dostaly. Tentokráte to byly obrázky z akčního RPG ala Diablo jménem Throne of Darkness, online RPG datadisku EverQuest: Shadows of Luclin, 3D akci Red Faction a strategii Civilization 3.

  Pátek: Češi dělají engine pro Duke Nukema
  O legendární postavičce jménem Duke Nukem již slyšel zřejmě každý, kdo přišel s počítačovými hrami do styku, nebo alespoň kdo čte GameStar, kde se tato hra objevila jako příloha k letošnímu únorovému číslu. Informace o vývoji každé další hry s touto legendární postavičkou tudíž hltá spousta lidí, bohužel 3D Realms jde jen o peníze a je jim jedno, jestli ji licencují pro vývojáře špičkových her či budgetových titulů. Ovšem i ty mohou být zajímavé, jednak svou cenou a jednak svým zpracováním, což by měl dokázat Duke Nukem: Manhattan Project, který shodou okolností poběží na engine vyvinutém v České republice, konkrétně v SCS Software. Že jste o nich neslyšeli? To je ovšem chyba, tihle vývojáři už existují čtvrtým rokem a více jsme se na ně a na jejich hry podívali v tomto článku.

  Zajímavé bylo v pátek sledovat i hardware, neboť se nám podařilo zjistit, že AMD má tajnou alianci, pokud jde o výrobu čipsetů pro základní desky. Při té bylo AMD až dosud závislé na čipsetech od VIA, avšak tato má podle lidí pohybujících se na scéně přátelštější vztahy s Intelem, což by mohlo AMD výrazně zkomplikovat život. A ačkoliv má vlastní čipsety, které jsou vůbec nejvýkonnější, vzhledem k jejich ceně se jí nový spojenec náramně hodí do krámu. Jste napjati kdo to je? Napovím vám - velmi známá a významná firma, o které jste už určitě slyšeli a to nejednou. Její jméno si však musíte přečíst sami v tomto článku. A když už jsme u toho hardware, ještě dodám, že v pátek jsme vás také informovali o tom, chodí-li GeForce 3 lépe s Intelem nebo s AMD.

  No a nyní již tradičně přicházejí na řadu screenshoty, kterých se opět urodilo dostatek a to z tolkienovské 3D fantasy strategie Warrior Kings, multiplayerové arkády Rayman M., RPGčka Divine Divinity, multiplayerového RPG Dark Age of Camelot, za louží právě vydaného datadisku Rune: Halls of Valhalla a pirátsko-námořní simulace Sea Dogs 2.

  Víkend: GamePage, pirátství v zahraničí a houbičkový nářez
  O tom, jak to v České republice vypadá s počítačovým pirátstvím, jsme se na BonusWebu věnovali v našem speciálu koncem listopadu a články do této rubriky průběžně doplňujeme stále. Naposledy v sobotu se Čočík podělil o své zkušenosti, které nasbíral během dovolené v Thajsku. Řekněte sami, jak by se vám líbilo nakupovat počítačové hry v obchodním domě velikosti Kotvy, kde by byly k dostání úplně všechny tituly, které existují a to v 99% případů na standardně lisovaném CDčku a ještě k tomu s manuálem, za pouhých 100,- Kč? Určitě ano, viďte. No, jak takový obchod vypadá v Thajsku a jak to tam funguje se dočtete v tomto článku.

  Z Thajska jsme se poté přesunuli opět ke hrám, konkrétně k houbičkovému Gilbertu Goodmatovi, jemuž bylo sobotní vydání věnováno. Jako první v České republice jsme totiž díky BigPeterovým kontaktům přinesli recenzi této 2D point-and-click adventury a kromě toho pro vás BigPeter připravil i zajímavé interview s Danielem Nilssonem ze společnosti Prelusion, která tuto hru vytvořila. Hlavním tématem byl pochopitelně vývoj Gilberta Goodmata & the Mushrooms of Phungoria, jejich vůbec první adventury, která dopadla nad očekávání dobře.

  Také sledujete televizní pořad GamePage, který vysílá Česká televize na svém prvním programu každé pondělní odpoledne? Pak vás bude jistě zajímat, co všechno si autoři připravili na květen. Já to prozrazovat nebudu, jen vás navnadím na obrazovou dokumentaci k článku, kde uvidíte Šárku alá Black & White, Petra Chlumského ve skutečném tankovém simulátoru, Eduarda Hrubeše coby virtuálního pilota, Jirku Štalmacha zkrášleného „bílým páčem“, které z něj dělá známého vědátora Alberta Einsteina ostře kontrastujícího s motorkářem, jehož hlavu zdobí černý šátek. Ostatně mrkněte se sami.

  A pak už jsme pro vás vyštrachali jen soubory ke stažení. Tedy jen, takové screenshoty jistě zaujaly každého, no řekněte, vás by nechaly bez povšimnutí obrázky z budovatelsko - pečovatelské realtimové strategie Patrician 2, dalšího arkádového pokračování ježka Soníka - Sonic Adventure 2, futuristického bojového simulátoru Echeleon či hororové 3D akce Necrocide? Určitě ne, zvláště vezmeme-li v úvahu, že vaši plochu mohou zdobit wallpapery z posledně jmenované hry.

  Tak a to by bylo pro tento, tedy vlastně minulý týden vše. Půlnoc se blíží, je čas uzavřít balancování uplynulého týdne a uložit článek do Genesis, našeho redakčního systému. Pokud si však myslíte, že jsme na něco zapomněli, případně pokud jste viděli tento týden jinak, neváhejte se o to s námi podělit v diskusi pod článkem.

 • Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Další z rubriky

  V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

  Assassin’s Creed Odyssey

  Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

  Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

  Metro: Exodus

  O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

  Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

  Titan Quest

  Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...  Najdete na iDNES.cz