Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: rekordy a nádherná videa

  12:00aktualizováno  12:08
Jak dopadlo v redakčních testech začarované demo na Arcanum? * Mohou za smrt třinácti lidí z pistole dvou amerických studentů počítačové hry? * Jak se zatím jeví hororová 3D akce Necrocide? * Vyplatí se přetaktovávat GeForce 3? * Jaké hry vyšly a vyjdou v České republice? * Čtěte týden ve hrách a nic vám neunikne!

PG Challenge Spring 2K1

Uplynulý týden byl zajímavý hned na několika frontách a to jak v zahraničí, tak i v České republice. Začnu však v zahraničí, kde downloadové servery spousty herních sajtů byly neustále přetíženy přívalem velkých a hodně žádaných souborů, mezi něž rozhodně patřilo obřímí demo na Arcanum (pro nás zakleté, neboť jsme jej pro vás stahovali po 155 Mbit lince zhruba dva dny z desítek serverů), minutové video z Hidden & Dangerous či sedmnáctiminutový trailer z Commandos 2. V České republice se pak zajímavost nesla ve znamení rekordů z…

Trhák týdne: PG Challenge Spring 2k1
Celý uplynulý víkend žila domácí herní komunita největší LAN party v České republice - PG Challenge Spring 2k1, kterou pořádali lidé z ProGamers. Ačkoliv reálná účast byla nižší než organizátoři předpokládali, patřila mezi nejvyšší v historii herních akcí u nás, když si to ve třech turnajích rozdalo přes 250 hráčů. Jedni pařili Quake, druzí se vzájemně „killovali“ v Counter-Strike a třetí skupina patřila mezi poklidné stratégy a hrála StarCraft.

Airport Logistic Centrum v blízkosti letiště Ruzyně v Kněževsi na samém okraji Prahy tak bylo středem našeho víkendového zájmu, čehož výsledkem byly krátké souhrny informací v pátek i v sobotu, rozsáhlá nedělní reportáž doplněná spoustou fotografií a poprvé v historii herních serverů v České republice také videoreportáž z místa činu, která sloužila zároveň k protrénování a získávání zkušeností na natáčení na největším mezinárodním herním veletrhu E3 v Los Angeles, který začne již příští týden a na kterém pochopitelně nebudeme chybět.

Abych se ale vrátil k PG Challenge Spring 2k1, Cossacks: European Wars obrovská účast byla nepochybně zapřičiněna také faktem, že vítězové jednotlivých turnajů si mezi sebe dnes po finálových soubojích rozdělí 100 tisíc korun. I přesto však organizátoři akci dobře zvládli a zároveň načerpali zkušenosti pro tu příští.

Nové hry doma a ve světě
Zatímco vydání skvělé strategie Cossacks: European Wars v České republice bylo vzhledem k lokalizaci obsáhlého manuálu opožděno a hry se dočkáme až tento týden, vystrčily své zoubky jiné hry a sice realtimeové strategie Outlive, která se nese ve stylu legendárních StarCraftů, dále jsme se dočkali akční taktické strategie Star Trek Away Team a do třetice všeho dobrého se na pultech českých obchodů objevila 2D arkáda Toxic Bunny.

I ve světě vycházely hry, byť o v Čechách nijak extra známé a očekávané tituly nešlo. Američané se však dočkali pokračování své oblíbené tahové strategie Merchant Prince 2, politické budovatelské strategie Political Tycoon a závodní Off-Road Redneck Racing.

Pondělí: mrtvolné Necrocide a ATI Radeon VE
O tom, že britští NovaLogic připravují hororovou 3D akci Necrocide: The Dead Must Die jsme na BonusWebu v žurnálu psali již několikrát a vzhledem k tomu, že se na internetu objevilo dostatek obrázků a také informací, Necrocide: The Dead Must Die rozhodli jsme se pro vás připravit obsáhlý informační souhrn v podobě herní novinky. Ptáte se, proč byste se o Necrocide a naši novinku měli zajímat? Říká vám něco Heretic či Doom II? Pak vězte, že příšerky v nich vymýšlel známý scénárista a animátor Brom, který se nyní podílí právě na vývoji nadějných Necrocide. Ostatně mrkněte se na screenshoty a uvidíte sami.

Druhá zajímavější zpráva byla z trošku jiného soudku a týkala se herního hardware, konkrétně grafických karet. Na tomto poli již poměrně dlouhou dobu kraluje NVIDIA se svými karty GeForce a to i přes velkou snahu ATI znepříjemňovat jí život. Té nyní sice pomůže v útoku na NVIDII Hercules a jejich Kyro II, nicméně v ATI se rozhodli konkurovat i levným kartám řady GeForce MX a to typem ATI Radeon VE, který navíc podporuje současné provozování dvou monitorů. Nakolik je tato karta vhodná a výhodná pro hráče počátačových her jsme se podívali v tomto článku.

Zřejmě fakt, že pondělí bylo jediným pracovním dnem mezi dvěma svátečnmi, ovlivnil také množství souborů ke stažení, které se na internetu objevily. Vyšla totiž pouze dvojice trailerů z isometrického RPG Pool of Radiance od SSI a k ní screenshoty z dalšího netrpělivě očekávaného RPG Arcanum a do třetice šlo o obrázky z připravovaného 3D RPG Dungeon Siege.

Doom

Úterý: svátek práce a DooM u soudu
První květnový den byl poznamenán státním svátkem a faktem, že se většina redaktorů BonusWebu, stejně jako většina dalších normálních lidí, líbala pod rozkvetlým stromem (na rozdíl od Japonců, kteří stáli fronty na Gran Turismo 3) a díky tomu nebylo na webu tolik článků, jako obvykle. I přesto jsme se však podrobněji podívali na kauzu nenormálních Američanů, kteří se na základě masakru na Columbine High School v Littletonu v americkém státě Colorado rozhodli zažalovat herní firmy o pět miliard dolarů. Proč? Tehdy v Coloradu dva mladící zastřelili svého učitele a dvanáct dalších spolužáků, přičemž podle policie na tom mohla mít vinu hra DooM, která údajně patřila mezi oblíbené herní tituly obou mladíků. Toho se chytli hamburgerama zdegenerovaní Američané a okamžitě tyto firmy zažalovali, podle jejich slov prý ne pro peníze (vždyť jde přeci jenom o "pouhých" pět miliard dolarů). No a co z toho vyplývá? Nic moc, snad jen doporučení přečíst si celý článek.

Středa: Conflict Zone a problém VIA na vlastní kůži
Conflict Zone od vývojového týmu MASA je vcelku netradiční a zajímavou válečnou realtimeovou strategií, v níž bychom měli narazit na kvalitní zpracování, Conflict Zone zajímavý děj a slušné množství neotřelých, ba i originálních prvků. Děj hry je zasazen do velice blízké budoucnosti, kdy na mnoha bojištích po celém světě proti sobě stanou dvě bojující strany - ICP (obdoba dnešních jednotek OSN) a teroristické "hnutí za svobodu" GHOST. Vše je pěkně zpracováno, celý příběh je komplexně pojatý a zajímavý minimálně stejně tak jako herní systém. Ostatně přečtěte si to sami, případně si to vyzkoušejte v hratelném demu.

O problémech VIA 686B, který trápí majitele třinácti typů motherboardů prodávaných v České republice, jsme na BonusWebu informovali již několikrát a David Hanousek se jako čerstvý majitel desky MSI K7T Turbo dobrovolně rozhodl vyzkoušet jej na vlastní sestavě. A jak to dopadlo? Desky osazené čipem VIA 686B mají skutečně problémy a data ztrácejí v míře větší než malé, na druhou stranu lze tyto problémy poměrně jednoduše řešit i dočasně a počítačovými analfabety, byť na úkor výkonu počítače. Jak a co jsme zjistili? Čtěte zde!

Středa byla bohatá na hratelná dema. V noci totiž vyšlo demo na Z: Steel Soldiers a nám se po obrovských útrapách podařilo vytvořit první český mirror hratelného dema na Arcanum, který díky rychlosti připojení a stabilitě našeho serveru linkovala také řada zahraničních herních stránek. Potom už jsme downloady doplnili jen o dvě sady screenshotů z ekonomické simulace Trade Empire a akční adventure From Dusk Till Dawn.

Arcanum demo

Čtvrtek: dojmy z Arcanum a H&D 2 video
Ve středu se nám podařilo z pomalých zahraničních serverů dostat do České republiky hratelné demo na RPG Arcanum a od rána tahle hra ovládala naše redakční počítače, přičemž neexistoval nikdo, kdo by si Arcanum alespoň na chvíli nevyzkoušel. Jde totiž o hodně očekávané RPG od tvůrců oblíbeného Fallouta, takže se ani není čemu divit. Zajímá vás, jaké jsou naše první dojmy ze hry, které se kvůli nepopulárnímu rozhodnutí Sierra Studios dočkáme až v září, ačkoliv je již hotova? Pak si je můžete přečíst tady.

Kromě dema na Arcanum byl náš download server zatížený také minutovým trailerem z připravované české válečné strategie Hidden & Dangerous 2, druhého pokračování oblíbené hry, od níž se včetně datadisku Fight for Freedom prodalo celkem téměř půl milionu kopií. Toto minutové video ukazuje akci čtyřčlenného týmu někde na letišti v Africe, kde mají zneškodnit své nepřátele a letiště obsadit. Na traileru je krásně vidět, jak bude vypadat grafika ve hře, některé lokace a zejména, jak dokonale se podařilo vývojářům z Illusion Softworks rozpohybovat postavy. Trailer je ke stažení zde.

Jako obvykle zakončíme výčet zajímavých článků z aktuálního dne seznamem galerií screenshotů, které jsme tento den aktualizovali. Šlo o obrázky z připravovaného online simulátoru vesmírných bojů Eve, z klasického online RPG Fallen Age, dalšího dílu StarTrekovské strategie Starfleed Command: Orion Pirates a také z očekávané takticko-válečné strategie Commandos 2.

Pátek: nové hry a přetaktovávání GeForce 3
„Kdy u nás vyjdou Commandos 2? Hele, a jak je to s těma Cossacks: European Wars?“ Tyto a podobné otázky slýcháváme od našich čtenářů běžně a je logické, že na očekávané hry se každý těší tak, že se nemůže dočkat a aktivně se zajímá, kdy už si to konečně bude moci zapařit. GeForce3 Z toho důvodu přinášíme vždy počátkem každého měsíce seznam her, které by se měly objevit v nabídce obchodů v České republice a článek mapující hry měsíce května najdete tady.

Grafická karta GeForce 3 je stále v popředí zájmu počítačových hráčů, a tak se není čemu divit, že informací o ní nechrlí herní servery včetně toho našeho vůbec málo. V závěru týdne jsme se rozhodli prozradit vám, jakým způsobem se zvýší výkon nové GeForce 3 karty po jejím přetaktování a to hned ve dvou variantách. Zajímá-li vás tedy, co všechno dokáže GeForce 3 přetaktovaná na 200/540 MHz a GeForce 3 na 240/540 MHz, přečtěte si tento článek.

Downloadům pátek rozhodně přál, vyšlo totiž demo na tahovou strategii Merchant Prince 2, my jsme dodatečně na základě několika žádostí přidali starší demo na Cosssacks: European Wars a kromě toho se u nás na stránkách objevily screenshoty z 3D akční adventure Dragonriders: Chronicles of Pern, online realtimeové strategie Dune Generation a datadisku Diablo 2: Lord of Destruction.

Víkend: kauza online RPG a spousta trailerů
Velice zajímavý patent se podařilo získat společnosti Worlds.com, kdysi vývojové divizi Knowledge Adventure. Šlo o 3D on-line chat, ve kterém každý uživatel představoval jednu postavičku, EverQuest: Ruins of Kunark která se mohla volně pohybovat a komunikovat s ostatními a zároveň snižovala nároky na kapacitu linky redukcí datového toku pomocí omezení výhledu, tedy dnes v mnoha hrách běžně užívané věci. Jenomže Worlds.com si tento přesně definovaný postup nechala patentovat, tento patent jí byl nedávno uznán a na základě toho začala Worlds.com žalovat jednoho vývojáře online RPG hry za druhým a proslýchá se, že si brousí zuby i na id software za jejich Quake 3. Ostatně počtěte si sami.

O víkendu byly naše linky k serverům zahlceny také mnoha soubory ke stažení. Jako první přišla hratelná demoverze na závodní Warm Up!, kterou poté následovala řada trailerů. Všechno to začalo nádherné video z vesmírné strategie Startopia, pokračovali jsme sedmnáctiminutovým filmečkem zachycujícím hraní tolik očekávaných Commandos 2 a víkendový příděl videí jsme ukončili vlastní videoreportáží z největší české LAN party PG Challenge Spring 2k1.

Pozadu nezůstaly v sobotu a v neděli ani screenshoty, vychutnat jsme si totiž mohli nové obrázky z chystaného simulátoru moderních námořních bitev Harpoon 4, připravovaného online RPG Neocron, Lovercraftovské akční adventury Call of Cthulhu, válečné realtimeové strategie Conflict Zone a multiplayerové taktické akce Global Operations.

A to by bylo pro tento týden vše. Myslíte si, že nám uniklo něco zajímavého, případně jste tento týden na herní scéně viděli jinak než my? Podělte se o to v diskusním fóru.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz